Fotoğrafın Hollanda’daki saldırıyı gerçekleştiren kişiyi gösterdiği iddiası

İDDİA: Hollanda’daki silahlı saldırıyı gerçekleştiren kişinin görüntüleri

YANLIŞ

18 Mart 2019’da Hollanda’nın Utrecht kentinde bir tramvayda üç kişinin ölmesi ve beş kişinin yaralanması ile sonuçlanan başka bir silahlı saldırı yaşandı. Kanal 24’te 18 Mart 2019’da yayımlanan haber bülteninde Utrecht’teki saldırıyı düzenleyen kişiye ait olduğu iddiası ile bir video ve fotoğraf paylaşıldı.

Fakat söz konusu fotoğraf Utrecht saldırısını düzenleyen kişiyi göstermiyor. Hollanda’daki saldırının faili olarak gösterilen fotoğraf ve video Alman YouTuber Rainer Winkler’i gösteriyor.

Video ve fotoğraflar Utrecht saldırganını göstermiyor

Kanal 24’te 18 Mart 2019’da yayımlanan “Moderatör” isimli programın saat 14.00 ile 14.02 dakikaları arasında, Hollanda’nın Utrecht kentinde bir tramvaya saldıran kişiyi gösterdiği iddiasıyla paylaşılan görüntüler Alman YouTuber Rainer Winkler’in kanalındaki çeşitli videolardan alınmış.

Drache Offiziel isimli YouTube kanalındaki videolar izlendiğinde Kanal 24’te yayımlanan görüntülerdeki kişinin Rainer Winkler olduğu anlaşılıyor.

Rainer Winkler

Görüntüler Alman YouTuber Rainer Winkler’e ait

Moderatör’ün sunucusu Pelin Aslan, saldırganın bir binanın çatı katından tramvaya saldırdığını iddia ediyor. Bu sırada gösterilen video ise Rainer Winkler’in 19 Nisan 2017 tarihli bir videosunun 1. dakika 47. saniyesinden alınmış.

Sosyal medya kullanıcıları da Kanal 24’ün yayınladığı görüntülerin yanlış olduğunu belirtti.

Utrecht Polisi Twitter üzerinden çağrıda bulundu

Utrecht Polisinin saldırı sonrasında Twitter üzerinden saldırgan Gökmen Tanış’ın bulunması amacıyla paylaştığı bir tweet bulunuyor. Bu tweette saldırganın yüzü açıkça görülüyor. Gökmen Tanış’ın Kanal 24 görüntülerindeki kişi olmadığı anlaşılıyor.


Al Jazeera’nın daha sonra yayımladığı bir haberde ise saldırgan Tanış’ın polis tarafından yakalandığı bilgisi bulunuyor. Utrecht’teki saldırının sebebi hala bilinmiyor. Bazı kaynaklarda ailevi bir problem nedeniyle Tanış’ın söz konusu saldırıda bulunduğu iddia ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bir konuşmasında istihbarat birimlerinden gerekli incelemelerin yapılmasını talep ettiğini belirtti.

Kaynaklar

Twitter, Utrecht Polisinin tweetindeki Gökmen Tanış’ın fotoğrafı, 18 Mart 2019

YouTube, Rainer Wilke’nin elinde silah bulunduğu video, 19 Nisan 2017

YouTube, Drache Offiziel isimli kanal