Fotoğrafın İdlib’e giden ‘kurt timini’ gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf İdlib'e giden 50 kişilik bozkurt timini gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada 7, 8 ve 10 Şubat 2020 tarihlerinde yinelenerek paylaşılan bir iddiaya göre, bu tarihlerin her birinde, bordo berelilerin bozkurt birliğinden 50 kişilik bir tim İdlib’e gitti. Paylaşımlarda bu timin dünyanın en özel üç timinden biri olduğu ve hiç şehit vermediği de öne sürülüyordu.

İddia doğru değil. Fotoğraftaki Türk bayraklı armalar montajlanmış. 

Fotoğraf Danimarka özel kuvvetlerine ait

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemi ile aradığımızda, eski tarihli paylaşımlara ulaşabiliyoruz. 2018 tarihli bir içerikte, görselin Danimarka özel kuvvetlerine (Frømandskorpset) ait olduğu söyleniyor. İnternetteki eski tarihli diğer görsellerde de, askerlerin kollarında Türk bayraklı arma olmadığı, armanın iddia konusu görsele sonradan eklendiği görülebiliyor.

Görselin ön kısmında yer alan bayrak ise aslında Türkiye değil, Danimarka bayrağı.

İnternette Frømandskorpset kelimesiyle arama yapıldığında, bu özel kuvvetlerin birçok benzer fotoğrafına da ulaşılabiliyor.

İdlib’e asker sevkiyatı

Şubat 2020’nin başlarında Türkiye’nin askeri güçlerininin verdiği kayıplar üzerine İdlib’deki gözlem noktalarına Türkiye’den yoğun asker takviyesi gerçekleşmişti. Ancak iddia konusu timden herhangi bir resmi kaynakta bahsedilmedi. Dahası, bordo berelilerin bu isimde resmi bir birliği yok. Tim, ancak kurmaca eserlerde karşımıza çıkıyor. Örneğin Wattpad’de ‘Kurt Timi: Doğu’da Hayat’ adında bir kitap var. Daha önce Show TV’de yayınlanan Nöbet dizisinde de böyle bir timden bahsedilmiş. 

Danimarka Kraliyet Donanması’nın bir özel harekat kuvveti olan Frømandskorpset kamuflaj amacıyla kullandıkları maskeleriyle meşhur. Zaman zaman bilgisayar oyunlarının karakter tasarımları da bu birliklerden esinleniyor. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (2015) oyunundan Nokk karakteri de bunlardan biri.  

Sonuç olarak görsel montaj ve bordo berelilerin böyle bir timi yok. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden manipülasyona örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Troab, 16 Fearsome Looking Special Forces and Their Unique Uniforms, 20 Mayıs 2018

Forsvaret

Ubisoft, Rainbow Six Siege Nokk

Wikipedia Republished, Jaeger Corps

Wikipedia Republished, Frogman Corps

Reuters, Turkey says 51 Syrian soldiers killed as rebels hit back in Idlib, 11 Şubat 2020

Anadolu Ajansı, İdlib’deki gözlem noktalarına komando takviyesi, 11 Şubat 2020

Anadolu Ajansı, İdlib’deki gözlem noktalarına askeri sevkiyat, 5 Şubat 2020