Fotoğrafın insanların boş duvarları izlediği bir sergiden olduğu iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Sanat severlerin boş duvarları izlediği Görünmez Oda isimli fotoğraf sergisi.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, Lana Newstorm isimli sanatçının “Görünmez Oda” sergisinden olduğu, fotoğrafın, sanat severlerin boş duvarları seyrettiği anları yansıttığı iddia edildi.

1 Aralık’ta “Uyuz Eşek” isimli Facebook sayfasında paylaşılan görsel yaklaşık bin 400 kez paylaşıldı.

Ancak fotoğrafın sanat severlerin, Lana Newstrom’un “Görünmez Oda” isimli sergisinde boş duvarları seyrettiğini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf montaj.

“Görünmez Oda” sergisinden olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf, 2010 yılında Forma Fotoğraf Derneği tarafından Phil Stern hakkında İtalya’da gerçekleşen bir sergiden. Stok fotoğraf sitesi Shutterstock’a göz atıldığında Adriano Castelli tarafından çekilmiş fotoğrafın orijinalini bulmak mümkün. Sergide çekilmiş diğer fotoğraflara da görülebiliyor.

Sergiden bahseden radyo programı kurgu haberler yayınlıyor

20 Kasım 2014’te Kanada Devlet Radyosu’nda (CBC) Pat Kelly ve Peter Oldring tarafından bir program yayınlanmış ve “New York’lu sanatçının ürettiği görünmez eserlere koleksiyonerlerin milyonlar ödediği” iddia edilmişti. CBC’nin internet sitesinde programın ses kaydının iddiada yer alan montaj görselle paylaşıldığı ve 27 yaşındaki Lana Newstorm’un dünyadaki ilk görünmez eserler üreten sanatçı olduğu iddia edilmişti.

Fakat bölümün ses kaydının yayınlandığı sayfada Kelly ve Oldring tarafından yürütülen “This is That” programının kurgu haberler üreten bir yayın olduğu ifade ediliyor. Yani Lana Newstorm ve görünmez eserler ürettiği iddiası radyo programı tarafından oluşturulan bir kurgu.

Ayrıca doğrulama siteleri Snopes ve Hoax Slayer’ın da iddiayı inceledikleri analizlere ulaşılabiliyor. Guardian Gazetesi’nin konu hakkında yaptığı bir haberi de görmek mümkün.

Kaynaklar

Shutterstock, Sergiye ait orjinal fotoğraflar, 16 Haziran 2016

CBC, New York’lu artist görünmez bir eser yarattı ve koleksiyoncular milyonlar ödüyor, 29 Kasım 2018

Snopes, Lana Newstrom, görünmez artist, 29 Eylül 2014

Hoax-Slayer, Görünmez sanat şakası birçok internet kullanıcısını kandırdı, 7 Ekim 2014

The Guardian, Galeri şakası zenginlerden ne kadar nefret ettiğimizi gösteriyor, 30 Eylül 2014