Fotoğrafın Irak’taki depremin ardından çekildiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Irak’taki depremin ardından çekilen fotoğraf.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, Irak’ta meydana gelen 7.3 şiddetindeki depremin ardından çekildiği iddia edildi. Enkaz altında kalan bir çiftin birbirlerine sarılmış halde çekilmiş fotoğrafı Facebook’ta “Ahmed Arif” isimli sayfa tarafından paylaşıldı ve 4 bin beğeni aldı.

Ancak, Irak’ta meydana gelen depremden olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf, 2013 yılında Bangladeş’te çöken bir binanın enkazı altında kalan kişilere ait.

Kadın fotoğrafçı ve aktivist Taslima Akhter’in çektiği fotoğrafın World Press fotoğraf yarışması haber kategorisinde üçüncülük ödülü aldığı da görülebiliyor. Fotoğrafın hikayesine ve fotoğraf bilgilerine bakıldığında karenin Bangladeş’te çekildiği net olarak fark edilebiliyor.

Akhter bu fotoğrafıyla birçok uluslararası ödüle layık görülmüş ve Time dergisinin yılın fotoğrafları seçkisinde kendisine yer bulmuştu. Son olarak Akhter’in Time dergisine fotoğrafın öyküsünü anlattığı bir yazıya da ulaşmak mümkün.


Bangladeş’in başkenti Dakka’da Rana Plaza isimli binanın çökmesi sonucunda 1135 kişi hayatını kaybetmişti.

Irak’ta deprem

12 Kasım’da meydana gelen ve merkez üssü Irak’ın Halepçe kenti olan 7.3 büyüklüğündeki deprem İran ve Türkiye gibi çevre ülkelerde de hissedildi. Depremde şimdiye kadar 530 insanın hayatını kaybettiği açıklanırken 8 binin üzerinde de yaralı olduğu belirtildi. Depremin etkilediği İran’ın Kermanşah şehrinde ise 3 gün yas ilan edildi.

ATTA KENARE/AFP/Getty Images– Sarpol E Zahab

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

World Press Photo, 2014 fotoğraf yarışması, 25 Nisan 2013

Time, Time 2013’ün en iyi fotoğraflarını topladı, 2 Aralık 2013

Time, En iyi yakalanmış fotoğraf Bangladeş’ten, 8 Mayıs 2013

The Guardian, Rana Plaza çöktü: 38 kişi tekstil fabrikası cinayetinin sorumlusu, 18 Temmuz 2016

Aljazeera Türk, Bangladeş’te bina çöktü, 24 Nisan 2013

HaberTürk, İran- Irak sınırındaki depremde bilanço ağırlaşıyor: En az 530 ölü, 14 Ekim 2017