Fotoğrafın, İran Cumhurbaşkanı’nın önünde yapılan işkenceyi gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Güney Azerbaycan'da özgürlük mücadelesi veren bir Türk, İran Cumhurbaşkanı’nın önünde işkence gördü.

YANLIŞ

DİKKAT: Hassas görüntü içerir.

Facebook’ta Azərbaycan Turan Birliyi isimli sayfada yer alan ve kısa sürede viral hale gelen bir paylaşımda Güney Azerbaycan’da özgürlük mücadelesi veren bir kişinin İran Cumhurbaşkanı’nın önünde işkence gördüğü iddia edildi.

Ancak iddia doğru değil. Paylaşımda kullanılan fotoğraf on yıldan fazla süredir internette Ruhani’nin önünde işkence gören Kürt genci, Amerikalılar’ın İranlılar’a işkencesi gibi farklı iddialarla dolaşımda.

Fotoğraf aslında İran eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin İran’ın başkenti Tahran’daki İbret Müzesi’ni ziyaretinden ve 2004 yılından. Şah döneminde siyasi tutukluların işkence gördüğü Towhid Hapishanesi 2000 yılında kapatılarak, 2002 yılında İbret Müzesi’ne dönüştürülmüştü.

Müzede işkence gören tutukluları betimleyen birçok bal mumu heykel yer alıyor. Fotoğrafta görülen, ayaklarından asılmış adam da bu bal mumu heykellerden biri.

İran eski cumhurbaşkanı Hatemi’nin müzeyi ziyareti sırasında çekilen diğer fotoğraflara buradan ulaşmak mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.