Fotoğrafın İran’da evlendirilen çocuk gelinleri gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: İran’da evlendirilen çocuk gelinler.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gelen bir fotoğrafın İran’daki çocuk gelinlerin düğün töreninden olduğu iddia edildi. Facebook’ta bir kullanıcı tarafından paylaşılan fotoğraf 5 bine yakın kullanıcı tarafından paylaşıldı.


Ancak, fotoğrafın İran’daki düğün töreninden olduğu ve çocuk gelinleri gösterdiği iddiası doğru değil.

Fotoğraftaki kız çocukları gelin değil

Bir Hamas yetkilisinin konu hakkında yaptığı açıklamada düğündeki en küçük gelinin 16, çoğu gelinin ise 18 yaşından büyük olduğunu belirttiği haber görülebiliyor. Hamas yetkilisinin WND’ye yaptığı açıklamada fotoğrafta görülen kız çocuklarının damat veya gelinlerin akrabaları olduğu ve düğünlerde kız çocuklarının gelinlik tarzı elbiseler giymesinin adet olduğunu söylediği görülüyor. Yani fotoğraftaki kız çocuklarının gelin olduğu iddiası da gerçeği yansıtmıyor.

2009 yılında Gazze’de Hamas’ın düzenlediği toplu düğün töreninin AFP tarafından haberleştirildiği de görülüyor.

Toplu düğünde çekilmiş diğer fotoğraflardan da kız çocuklarının ellerinde tutukları bayraklardan düğünün İran’da değil Filistin’de yapıldığı da anlaşılabiliyor.


Hoax Slayer, Snopes ve Mimikama gibi bazı doğrulama sitelerinin de iddiaları yalanladığı ve görüntülerin Filistin’de düzenlenen toplu düğün törenine ait olduğunu belirttiği analizlere ulaşılabiliyor.

YouTube’daki bir videoda da gerçek gelinler görülebiliyor. Filistin’de gelinler düğünlerde ön planda olmuyor. Düğünlerde genellikle düğünler damat daha görünür durumda. Bu yüzden fotoğraflarda gelinler çok fazla yer almıyor.

Sky News muhabiri Tim Marshall’ın konu hakkında yazdığı ve iddiaları “bilgisizce” ve “korkunç dedikodular” olarak tanımladığı blog yazısına da buradan ulaşmak mümkün.  

İran İnsan Hakları Merkezi’nin (Center for Human Rights in Iran) 2015 yılında açıkladığı verilere göre İran’da her yıl 40 binden fazla kız çocuğu 14 yaşının altında evlendiriliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

World Net Daily, Hamas toplu çocuk evliliklerini yalanlıyor, 8 Nisan 2009

AFP, Hamas Gazze’de toplu düğün düzenledi, 30 Temmuz 2009

Hoax Slayer, İddianın doğru olmadığına dair haber, 5 Aralık 2009

Snopes, Fotoğraf Hamas’ın düzenlediği bir düğünü mü gösteriyor, 27 Eylül 2009

Mimikama, Çocukların gelin olmadığını belirten haber, 26 Temmuz 2015

YouTube, Söz konusu düğünün bir videosu, 4 Temmuz 2011

Sky News, İslamafobi mi, bilgisizlik mi yoksa propagan da mı, 4 Ağustos 2009

İran İnsan Hakları Merkezi, İran’da her yıl 40 binden fazla kız çocuğu 15 yaşının altında evlendiriliyor, 4 Eylül 2015