Fotoğrafın İskilipli Atıf Hoca’nın idamını gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: İskilipli Atıf Hoca’nın idamı.

YANLIŞ

Uzun süredir sosyal medyada dolaşımda olan ve Belgelerle Gerçek Tarih, Mardin Dost Haber, Ajans Konya gibi sitelerde de paylaşılan bir fotoğrafın İskilipli Atıf Hoca’nın idamını gösterdiği iddia edildi. Fotoğraf, Dünya Bizim isimli Facebook sayfasında geçen sene paylaşılmış ve 2 bine yakın beğeni almıştı.

Aynı fotoğraf daha önce Şeyh Sait’in idamını gösterdiği iddiasıyla da sosyal medyada paylaşılmıştı.

Ancak fotoğrafın 4 Şubat 1926’da asılan İskilipli Atıf Hoca’ya ait olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraf, Mustafa Kemal Atatürk’e suikast girişiminde bulunan Hacı Sami çetesinin 18 Ocak 1928’de Eminönü’nde idam edilen üç üyesinden birini gösteriyor.

Getty Images’te yer alan ve George Rinhart’a ait olduğu belirtilen fotoğrafın açıklamasında Haci Sami çetesinin son üyesinin sabaha karşı 4:30’da idam edildiği saat 9’a kadar cesedin meydanda bırakıldığı belirtiliyor.

Şaduman Halıcı’nın 2013’te Çağdaş Türkiye Tarihi Araştırmaları Dergisi’nde yer alan “Atatürk’e Suikast Girişimi: Hacı Sami ve Çetesi” başlıklı yazısında da (sf. 118-119) Eminönü’nde gerçekleşen idama ilişkin detayların Getty Images’te yer alan açıklamayla uyuştuğunu görmek mümkün.

Hacı Sami çetesi ve suikast girişimi

24 Ağustos 1927 günü Hacı Sami ve çetesi Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’e, bakanlara ve milletvekillerine suikast düzenlemek amacıyla Kuşadası civarında Anadolu sahillerine çıkmıştı. Madran Yaylası’nda yerel halk ve güvenlik güçleri ile çete arasında çatışma yaşanmış, Hacı Sami ve kardeşi Ahmet öldürülmüş, Abaza Hakkı, Sökeli Mecid ile Düzceli Mecid de yakalanmıştı.