Fotoğrafın İstanbul Havalimanı’ndaki su baskınını gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf, İstanbul Havalimanı’nı su bastığını gösteriyor.

YANLIŞ

Twitter’da 11 Ocak 2020’de @ekrem_imamoglou kullanıcı isimli bir hesabın paylaştığı fotoğrafın İstanbul Havalimanı’nı su bastığını gösterdiği iddia edildi. Fotoğraf kısa sürede yaklaşık 4 bin retweet ve 12 bin 100 beğeni aldı. 

Aynı iddiayı Türker Ertürk de sosyal medya hesabından paylaştı, ancak gelen tepkiler üzerine paylaşımını sildi.

Fotoğrafın İstanbul Havalimanı’nı gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 10 Ocak 2020’de yağan yoğun yağmur sonucu Dubai Uluslararası Havaalanı’nda yaşanan seli gösteriyor.

Fotoğraf Dubai Uluslararası Havalimanı’nın kargo binasının önünden çekilmiş 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Dubai Uluslararası Havalimanı’nın resmi Twitter hesabı, (Dubai International: DXB) 10 Ocak 2020’de attığı bir tweette, uçuş ve havalimanının yoğun yağıştan etkilenebileceğini belirtmiş

Ertesi gün NST isimli bir haber sitesinde yer alan fotoğrafın, iddia konusu fotoğrafla aynı olduğu görülebiliyor. Fotoğraftan apronda biriken su ve yağan yağmuru fark edebilmek mümkün. 

Fotoğrafa dikkatli bakıldığında uçakların arkasında bir bina görülüyor. Bu bina da Google Haritalar’ın uydu görünümü özelliği sayesinde bulunabiliyor

Havaalanından çekilen fotoğrafta ayrıca Emirates Havayolları’na ait uçaklar da görülebiliyor. Emirates de internet sitesinde yağıştan dolayı birçok uçuşun iptal edildiğini ya da ertelendiğini açıklamış.

Arap Emirlikleri’nde yayın yapan çeşitli medya platformlarından da yoğun yağışa dair bilgiye ulaşılabiliyor. The National’daki bir haberde yetkililerin olumsuz hava koşulları nedeniyle ulaştırma merkezlerinin Cumartesi günü (11 Ocak 2020) kapalı kalacağını açıkladıkları belirtiliyor. Yağışın boyutunu haber sitelerindeki diğer paylaşımlardan da görebilmek mümkün

İddiayı paylaşan hesap ‘parodi’

Teyit, daha önce yayımladığı bir analizde @ekrem_imamoglou isimli hesabın parodi paylaşımlar yapan bir hesap olduğunu belirtmişti. Hesap, biyografisinde parodi olduğunu belirtiyor. Ekrem İmamoğlu’nun Twitter hesabında ise hesabın gerçek bir kişiye ait olduğunu gösteren mavi tik işareti bulunuyor

İlginizi Çekebilir:  Boğazda karaya çarpan geminin mürettebatının kazadan önce AK Partililerle görüştüğü iddiası 

Sonuç olarak fotoğraf İstanbul Havalimanı’nı değil Dubai Uluslararası Havaalanı’nın kargo binalarının önünü gösteriyor. 11 Ocak 2020’de ağır hava koşulları ve yağmur nedeniyle havaalanındaki birçok uçuş iptal edilmiş. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirme ve parodiye örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Ekrem İmamoğlu’nun hesabı

Teyit, Boğazda karaya çarpan geminin mürettebatının kazadan önce AK Partililerle görüştüğü iddiası

The National, Dubai airport flooding: Flights delayed or cancelled, 11 Ocak 2020

Simple Flying, Flooding Wreaks Havoc At Dubai International Airport, 12 Ocak 2020

Emirates, İlgili açıklama, 11 Ocak 2020

Google Haritalar, İlgili fotoğraflar

NST, İddia konusu fotoğraf, 11 Ocak 2020

Twitter, DXB havaalanının paylaşımı, 10 Ocak 2020