Fotoğrafın Japonya’da uçak gecikince yolculardan özür dileyen çalışanları gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Japonya’da uçak geciktiği için havayolu şirketi çalışanları yolcuların önünde eğilerek özür diliyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada yaygın bir biçimde paylaşılan fotoğrafın Japonya’da uçak geciktiği için yolcularından özür dileyen havayolu şirketi çalışanlarını gösterdiği iddia edildi. İddiayı içeren bir tweet, 15 binin üzerinde beğeni alırken 3 binin üzerinde kullanıcı tarafından retweet edildi. Bir Facebook sayfasında ise iddiayı içeren gönderi binin üzerinde kişi tarafından beğenildi ve bin 700’e yakın paylaşım aldı.


Ancak, fotoğrafın Japonya’da çekilmiş olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraf Vietnam’da bulunan Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı’ndan. Görüntüdeki kişiler ise Vietnam Havalimanı Yer Hizmetleri Firması’nın çalışanları. Karede bulunan çalışanların özür dilediği iddiası da doğru değil. Çalışanlar kontuar açılmadan hemen önce öne doğru eğilerek yolcuları selamlıyor.

Fotoğraf Temmuz 2018’de viral bir biçimde paylaşılmaya başlanmış

18 Temmuz 2018’de Facebook’ta paylaşılan bir gönderinin, fotoğrafın yer aldığı ve internetten ulaşılabilen en erken tarihli gönderilerden biri olduğunu söylemek mümkün.


24 binin üzerinde paylaşım alan bu gönderide iddiaya konu olan fotoğrafla birlikte şu sözlere yer verilmiş:

“Fırtına nedeniyle ertelenen uçuş ve Vietnam Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı’ndaki Japon Havayolları çalışanlarının özür dilemek için önlerine eğilmeleri… Ne hoş bir an! Japonya’yı işte bu yüzden seviyorum: İnsanlarının davranışı, temizliği, sıcak kalpliliği… Bu ülkeden öğrenilecek çok şey var. Saygılarımı sunuyorum.”

Yer Vietnam Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı

Kare dikkatli incelendiğinde fotoğrafın hangi kontuarda çekilmiş olduğuna dair bir ipucu yakalamak mümkün.

18 Temmuz 2018’de paylaşılan gönderide karenin Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı’nda çekilmiş olduğu belirtiliyor. Bu havalimanının C kontuarını gösteren herhangi bir görüntü ile bu karenin karşılaştırılması sonucunda analizde ele alınan fotoğrafın gerçekten Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı’nda çekilip çekilmemiş olduğunu tespit etmek mümkün olabilir.

Nitekim Shutterstock isimli internet sitesinde bahsi geçen havalimanında yer alan C kontuarını gösteren iki farklı video kaydına ulaşılabiliyor. Her iki video kaydı da 2 Temmuz 2015 tarihli.

Videolardaki görüntüler analiz kapsamında ele alınan fotoğrafla büyük oranda uyuşuyor.

Ek olarak Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı’nın içinden çekilen farklı görüntüler incelendiğinde başka kontuarların da C kontuarıyla aynı tasarıma sahip olduğunu görmek mümkün. Dolayısıyla bu kontuarlar da iddia konusu fotoğrafın yerinin Vietnam Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı olduğunu doğrular nitelikte.

Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı G kontuarından bir görüntü

Görüntüdekiler Japon Havayolları’nın çalışanları değil

18 Temmuz 2018 tarihli gönderide görüntüdekilerin Japon Havayolları çalışanları olduğu iddia ediliyor. Bu iddianın da doğru olmadığını söylemek mümkün.

Vietnam’da yayın yapan Kenh14 isimli internet sitesi, konuyla ilgili haberinde Vietnam Havayolları’nın temsilcilerinin yaptığı kısa bir açıklamaya yer vermiş.

Açıklamada görüntüdeki kişilerin Vietnam Havalimanı Yer Hizmetleri Firması (VIAGS) çalışanları olduğu ifade ediliyor. VIAGS çalışanları fotoğrafın çekildiği sırada Japon Havayolları’nın bir uçuşu için kontuarda bulunuyorlar.

Bunun yanı sıra Vietnam Havayolları temsilcilerinin ifadelerinden anlaşıldığına göre özür dilenmesi gibi bir durum söz konusu değil. Görüntülerde VIAGS çalışanları kontuar açılmadan hemen önce yolcuları selamlıyor.

İnternette VIAGS çalışanlarını gösteren ve bu analize konu olan fotoğrafla birlikte değerlendirilebilecek başka görüntülere ulaşmak da mümkün:

Bunlara ek olarak VIAGS’nin bu şekilde selamlaşmaya verdiği önemi anlatan bir Facebook gönderisine de rastlanabiliyor.

Öne eğilerek selamlama Vietnam kültürünün bir parçası

VIAGS çalışanlarının öne doğru eğilerek yolcuları selamlıyor olmasını sıradışı bir durum olarak görmek güç. Nitekim bu şekilde selamlaşma Vietnam’da toplumsal yaşamın bir parçası.

Vietnamca’da “merhaba” kelimesinin nasıl söylendiğinin ve toplum içerisinde selamlaşmanın nasıl olması gerektiğinin kısaca aktarıldığı şu videodan da öne eğilerek selamlamanın Vietnam’da aslında oldukça doğal bir durum olduğunu anlamak mümkün:

Özetle fotoğrafın Japonya’da uçak geciktiği için havayolu şirketi çalışanlarının yolcuların önünde eğilerek kendilerinden özür dilediğini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğrafın çekildiği yer Vietnam’da bulunan Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı. Görüntüde havalimanındaki yer hizmetleri servisinde çalışan görevlilerin kontuar açılmadan hemen önce yolcuları selamladığı görülüyor. Çalışanların yolculardan özür dilediği bilgisini içeren ve dolayısıyla doğru olmayan gönderiler ise Temmuz 2018’den bu yana yerli ve yabancı birçok sayfada yaygın bir biçimde paylaşılmakta.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Shutterstock, People standing at check-in counters in Tan Son Nhat International Airport, 2 Temmuz 2015

Shutterstock, Check-in counters in Tan Son Nhat International Airport, 2 Temmuz 2015

Youtube, Ho Şi Min Kenti Havalimanı - Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı'ndan Kalkış, 10 Nisan 2017

Kenh14, Hình ảnh nhân viên sân bay Tân Sơn Nhất cúi gập mình trước hành khách khiến cộng đồng mạng tò mò xen lẫn thích thú, 18 Temmuz 2018

Facebook, Công ty TNHH MTV dịch vụ mặt đất sân bay Việt Nam - VIAGS, 20 Agustos 2018

Youtube, Vietnam Culture 1 - How to greet, Xin chào in Viet Nam, 15 Ekim 2014