Fotoğrafın Kastamonu Seydiler İlçesi’nde görülen yaratığı gösterdiği iddiası

İDDİA: Kastamonu Seydiler İlçesi’nde görülen yaratığın fotoğrafı.

YANLIŞ

Haber7, Süper Haber, Yeni Akit, Ağrısöz gibi haber sitelerinde ve sosyal medyada yer alan bir fotoğrafın Kastamonu’nun Seydiler İlçesi Oyrak Geçidi yolu kenarındaki bir yaratığı gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta Kastamonu İndirim Pazarı isimli hesap tarafından da paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar 3 bin 500 paylaşım ve yaklaşık bin beğeni aldı.

Ancak fotoğrafın Kastamonu’daki bir yaratığı gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, İtalyan sanatçı Laira Maganuco’nun 2018’de yaptığı bir heykeli gösteriyor. Maganuco’nun asetik silikondan yaptığı ve internet üzerinden sattığı sıradışı tasarımlara sahip birçok heykel bulunuyor.

Fotoğraf İtalyan bir sanatçının yaptığı heykeli gösteriyor

Fotoğrafın orijinaline Facebook’taki Laira Maganuco isimli kullanıcının profilinden erişilebiliyor

Sanatçının Facebook profilinden ilk olarak 18 Mart 2018’de paylaşılan fotoğraftaki heykelin farklı açılardan çekilmiş hallerine de ulaşmak mümkün.

Maganuco, İtalyan bir heykel sanatçısı. Milanolu sanatçı kendi internet sitesi üzerinden de yaptığı heykellerde hiperrealizm ve sürrealizm akımlarından beslendiğini belirtmiş. Ayrıca Maganuco’nun “baby creatures” adını verdiği heykellerine çevrimiçi alışveriş sitesi Etsy üzerinden de erişmek mümkün.

İtalyan sanatçı aynı konseptte başka eserler de üretiyor

Sanatçının Facebook hesabından ürettiği benzer heykellerin fotoğraflarına da ulaşmak mümkün. Maganuco, heykellerin şekillendirilebilir asetik silikondan yapıldığını belirtmiş. Teyit, 31 Temmuz 2018’de yayımladığı başka bir analizde sosyal medyada domuzun doğurduğu insana benzeyen bebek iddiasını incelemişti. İddia konusu heykel fotoğrafı da İtalyan sanatçıya aitti. Teyit, sanatçıya ulaşmış ve heykellerin kendisi tarafından yapıldığını öğrenmişti.

İlginizi Çekebilir:  Fotoğrafın domuzun doğurduğu insana benzeyen bebeği gösterdiği iddiası

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Teyit, Fotoğrafın domuzun doğurduğu insana benzeyen bebeği gösterdiği iddiası, 31 Temmuz 2018

Etsy, Sanatçının sayfası

Facebook, İddia fotoğrafın ilk paylaşımı, 18 Mart 2018