Fotoğrafın Küba’nın İtalya’ya gönderdiği yardım heyetini gösterdiği iddiası 

İDDİA: Fotoğraf Küba’nın İtalya’ya gönderdiği Covid-19 yardım heyetini gösteriyor. 

KARMA

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, Covid-19 salgınıyla uğraşan İtalya’ya Küba’dan giden yardım heyetini gösterdiği iddia edildi. Fotoğrafın detaylarında ise Küba’nın salgının yoğun olarak yaşandığı İtalya’daki Lombardiya bölgesine 25 hekim ve 10 ton ilaç ile tıbbi malzeme gönderdiği ifade edildi. 16 Mart 2019’da Twitter’da paylaşılan fotoğraf, yaklaşık 8 bin kullanıcı tarafından beğenildi

Ancak fotoğraf İtalya’ya yardıma giden Kübalı doktor heyetini göstermiyor. Fotoğraf 2015 yılında Şili’de yaşanan sel felaketi sonrasında ülkeye giden Kübalı doktorlara ait. Diğer yandan 25 Kübalı hekimin İtalya’ya gittiği ve 10 ton tıbbi malzeme gönderildiğine dair kesin bir kanıt olmasa da, İtalyan yetkililer Venezuela, Çin ve Küba’dan personel sağlanabileceğini ifade ediyor. 

Fotoğraf eski tarihli

Fotoğrafın 9 Nisan 2015’te granma.cu isimli internet sitesinde paylaşıldığını görülebiliyor. Haberde yer alan detaylarda ise yaşanan sel felaketinden sonra aralarında doktor, epidemiyolog ve hemşirelerin olduğu bir grubun Şili’ye gönderildiği ifade ediliyor. Grubun farklı açıdan çekilen bir fotoğrafının da olduğu haberde, heyeti dönemin Küba Sağlık Bakanı Roberto Morales Ojeda’nın uğurladığı belirtiliyor. 

Küba heyetinin olduğu fotoğraf, 2015 yılından günümüze kadar farklı zamanlarda farklı iddialar için kullanılmış.

Yetkililer yardım talep edilebileceğini ifade ediyor 

Küba’nın İtalya’nın Lombardiya bölgesine 25 doktor ve 10 ton tıbbi malzeme gönderdiğine dair kesin bir kanıt bulunmuyor. Bölgeden yapılan açıklamalar ise, çeşitli ülkelerden yardım talep edilebileceğinin altını çiziyor. 

14 Mart 2020 tarihli iki ayrı haberde Bölgesel Refah Konseyi üyesi Giulio Gallera’nın açıklamalarına yer verilmiş. Haberde Gallera, salgın konusunda herkesin desteğine ihtiyacı olduklarını ifade ederek Venezuela, Çin ve Küba’dan personel alacaklarını belirtiyor.  

Ilmanifesto isimli internet sitesinde yer alan 16 Mart 2020 tarihli başka bir haberde de İtalya Küba Dostluk Derneği Ulusal Başkanı Irma Dioli’nin, Kübalı doktorların İtalya’ya yardım etmeye hazır olduğu demeci yer alıyor

Çin devleti 13 Mart 2020’de koronavirüsle müdacelede İtalya’ya yardım etmek için tıbbı malzeme ve uzman göndermişti

Koronavirüs salgınını önlemekten zorlanan İtalya’ya 52 kişilik Küba heyeti 22 Mart 2020’de ulaştı. İtalya’ya ulaşan doktor heyetini aşağıdaki videodan görmek de mümkün.

Sonuç olarak fotoğraf İtalya’ya giden Küba heyetini göstermiyor. Kübalı doktor heyeti ise 22 Mart 2020 itibarıyla İtalya’ya ulaştı.

GÜNCELLEME: 22 Mart 2020 / 10.05

  • Kübalı heyetin İtalya’ya ulaşması hakkındaki haberler eklendi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Granma, Fotoğrafın orijinal hali, Nisan 2015

İlmanifesto, Küba Dostluk Derneği Ulusal Başkanı Irma Dioli'nin konu hakkındaki açıklaması, Mart 2020

İlfattoquotidiano, Konu hakkındaki diğer açıklama, Mart 2020

Reuters, Kübalı heyetin İtalya'ya ulaşması hakkındaki haber, 22 Mart 2020