Fotoğrafın ‘küçük’ bir afet ve acil durum toplanma bölgesini gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf, küçük bir afet ve acil durum toplanma bölgesini gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, küçük bir afet ve acil durum toplanma bölgesini gösterdiği iddia edildi. Fotoğrafta, afet ve acil durum toplanma bölgesi yazılı bir tabela ve bazı ağaçların bulunduğu küçük bir alan görülebiliyor.

İlkel İnsanlar isimli sayfa tarafından “bu kadar büyük afet toplanma merkezi de israf” ifadeleriyle 28 Eylül 2019’da Facebook’a yüklenen görsel, bin 500 kişi tarafından beğenildi. Ayrıca bazı kullanıcılar ise fotoğrafın doğru olup olmadığına dair şüpheye düştü. 

Ancak fotoğrafın küçük bir afet ve acil durum toplanma bölgesini gösterdiği iddiası doğru değil. Bursa’nın Yıldırım Belediyesi sınırlarındaki tabela Karaağaç Parkı’nda bulunuyor. 2017 yılında afet ve acil durum toplanma bölgesi olarak belirlenen Karaağaç Parkı’nın iddia edilenden daha büyük olduğunu söylemek mümkün. 

Fotoğraf Bursa’daki Karaağaç Parkı’nı gösteriyor

Fotoğrafta yer alan tabelanın Bursa’nın Yıldırım ilçesindeki Karaağaç Parkı’nda yer aldığı söylenebilir. Google Sokak Görünümü ile Karaağaç Muhtarlığı’nın hemen yanında bulunan parkın girişi incelenebiliyor

Google Sokak Görünümü tarafından 2014 yılında elde edilen görüntülerde bahsi geçen tabelanın bulunduğu Karaağaç Parkı’nın girişi görülebiliyor. Buna ek olarak iddiaya konu olan afet ve acil durum toplanma bölgesi yazılı tabelanın 2014 yılında parkta olmadığı da anlaşılabiliyor. Bunun nedeni de Yıldırım Belediyesi’nin afet ve acil durum toplanma bölgelerini AFAD ile beraber yaptığı çalışmada 2017 yılında belirlemiş olması

E-Devlet Kapısı’ndan, Bursa’nın Yıldırım ilçesindeki afet ve acil durum toplanma bölgelerine ulaşılabiliyor. Yapılan sorguda, Büyük Aralık Sokak’ta yer alan Karaağaç Parkı’nın bölgedeki üç acil afet ve acil durum toplanma bölgesinden birisi olduğu fark ediliyor. 

Tabela parkın girişine konulmuş

Ancak, Karaağaç Parkı’nın sadece afet ve acil durum toplanma bölgesi yazılı tabelanın bulunduğu alan kadar olmadığı söylenebilir. Nitekim, tabelanın yer aldığı yerin hemen bitişiğindeki merdivenlerden parkın görünmeyen kısmına erişilebiliyor.

Yine Google Sokak Görünümü ile elde edilen bir görüntüde parkın girişindeki merdiven ve geri kalan alanlar fark edilebiliyor

Google Haritalar yardımıyla da kullanıcılar tarafından parkın görünmeyen alanlarının 2017 yılında çekilen fotoğraflarına ulaşılabiliyor

Karaağaç Mahallesi muhtarı Sema Pamukçular tarafından 12 Mart 2019’da paylaşılan bir gönderide parkın ters açıdan çekilen fotoğrafları mevcut.

Buna ek olarak 28 Şubat 2019 tarihli başka bir paylaşımda da parkın girişindeki tabela fark edilebiliyor.

Sonuç olarak fotoğrafın Bursa’daki küçük bir afet ve acil durum toplanma bölgesini gösterdiği iddiası doğru değil. Tabelanın bulduğu Karaağaç Parkı, iddia görselinde belirtilen alandan daha fazlasını kapsıyor. Bahsi geçen toplanma yerinin sadece fotoğrafta göründüğü kadar olduğunu ifade eden bu iddiayı sosyal medyada en çok paylaşılan yanlış bilgi türlerinden “bağlamdan koparma ve çarpıtma” kategorisine yerleştirmek mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Google Sokak Görünümü, Karaağaç Parkı’nın görüntüsü, 2014

Yildirim.bel.tr, Yıldırım’da afet bilinci icraata dönüştü, 2017

Google Haritalar, Karaağaç Parkı’ndan fotoğraflar, 2017

Facebook, Farklı açıdan çekilen fotoğraf, 2019

Facebook, Parkın farklı açıdan çekilen fotoğrafı, 2019