Fotoğrafın Mason locasının Ekrem İmamoğlu’na verdiği üstatlık belgesini gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf Ekrem İmamoğlu’na 1995 senesinde Mason locası tarafından verilen üstatlık belgesini gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Ekrem İmamoğlu’na 1995 senesinde Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası tarafından verilen üstatlık belgesini gösterdiği iddia edildi. Bir Facebook kullanıcısı tarafından da paylaşılan fotoğraf 4 bin kişi tarafından paylaşılırken 2 yüz 92 kişi tarafından da beğenildi. Belge görseliyle ilgili Ekşi Sözlük isimli platformda da bir başlık açıldı.

Ancak fotoğraftın 1995 yılında Ekrem İmamoğlu’na Mason locası tarafından verilen bir belgeyi gösterdiği iddiası doğru değil. Belgenin tarih ve isim kısımları değiştirilmiş ve sağ alt köşeye İmamoğlu’nun fotoğrafının FaceApp isimli uygulamayla gençleştirilmiş hali eklenmiş. Değiştirilmiş belgenin orijinalinde ise eski bir Mason locası üyesi olduğu belirtilen Hürol Taşdelen’in ismi yer alıyor.

Belgenin orijinalinde Hürol Taşdelen’in ismi yer alıyor

Görsel Google’da tersine aratıldığında görselin Hürol Taşdelen’in kişisel internet sitesindeki haline ulaşılabiliyor. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın eski bir üyesi olduğunu belirten Hürol Taşdelen, yayınladığı “Mason Tarikatı ve Emperyalizm” isimli kitapta locaya üye olduğu dönemden bazı belgeler paylaşmış. Bu belgelerin arasında Hürol Taşdelen’e verildiği iddia edilen bir üstatlık belgesi de bulunuyor.Belgenin Taşdelen’in paylaştığı haline bakıldığında tescil numarası ve altta bulunan imzaların iddia konusu görseldekiyle aynı olduğu görülebiliyor. İki görsel karşılaştırıldığında Ekrem İmamoğlu’na ait olduğu söylenen belgedeki tarih ve isim bölümlerindeki yazıların font ve renk farklılıkları anlaşılabiliyor.

Bunlara ek olarak Hürol Taşdelen’in sosyal medya hesabında konuyla ilgili yayınladığı bir açıklamaya da ulaşmak mümkün.Taşdelen aynı zamanda kişisel internet sitesinde de konuyla ilgili bir basın açıklaması paylaşmış.

İmamoğlu’nun fotoğrafı FaceApp ile gençleştirilmiş

İmamoğlu’na ait olduğu iddia edilen belgede, sağ alt köşeye Ekrem İmamoğlu’nun daha genç gözüktüğü bir fotoğraf yerleştirilmiş. Ekrem İmamoğlu’nun aynı kıyafetleri giydiği fotoğrafın orjinal haline kendisinin resmi Twitter hesabından ulaşmak mümkün.

Twitter hesabındaki fotoğraf FaceApp isimli telefon uygulamasına yüklenerek gençleştirme seçeneği kullanıldığında ortaya belgede kullanılan fotoğraf çıkıyor.

Sonuç olarak, fotoğrafın Ekrem İmamoğlu’na 1995 senesinde Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası tarafından verilen üstatlık belgesini gösterdiği iddiası doğru değil. Belgenin tarih ve isim kısımları değiştirilerek sağ alt köşesine İmamoğlu’nun FaceApp uygulamasıyla gençleştirilmiş fotoğrafı eklenmiş. Belgenin orjinalinde ise Hürol Taşdelen’in ismi yer alıyor. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Hürol Taşdelen’in kişisel internet sitesi

Hürol Taşdelen, Mason Tarikatı ve Emperyalizm I, Şubat 2019

Hürol Taşdelen, Basın açıklaması, 10 Eylül 2019

Twitter, Ekrem İmamoğlu’nun resmi hesabı

FaceApp, Uygulamanın internet sitesi