Fotoğrafın matadorun son boğa güreşini gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Boğa güreşi sırasında, boğa kendisine saldırmayınca işini bırakan matador.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta, İspanya’daki bir boğa güreşi esnasında matador Alvora Munera’nın yere yıkılıp boğa ile karşı karşıya kaldığı fakat boğanın kendisine hiçbir şey yapmadığı ve bu olaydan kısa süre sonra Munera’nın kariyerine son verdiği iddia edildi.

Bir şehir efsanesi haline gelen ve bir süredir internette bu hikaye ile dolaşan fotoğraf Filoji tarafından yeniden yayınlandı ve Facebook’ta bin beğeni aldı. 2014 yılında “Dünyadan Haberler ve Makaleler” isimli grupta paylaşılan fotoğraf ise şu ana kadar yaklaşık 70 bin paylaşım ve 60 bin beğeni aldı.

Fotoğraftaki kişi Munera değil Sanchez Vara

Ancak, matador Alvora Munera’yı ve daha sonra Munera’nın matadorluğu bırakmasına sebep olan olayı gösterdiği iddia edilen fotoğraf gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraftaki kişi Alvora Munera değil başka bir matador, Javier Sanchez Vara.


Matadorun yenildiği ve yorulduğu için yere oturduğu iddiası da doğru değil. Matadorların boğa güreşleri esnasında oturduğu ve boğaya meydan okuduğu bu tekniğe “desplante” denilmekte. Yani matadorun oturarak boğaya meydan okuması gösterinin bir parçası. Matadorun cesaret göstergesi olarak yapılan çeşitli “desplante” hareketleri görülebiliyor.


Munera’nın matadorluğu bırakışı

Munera’nın iddiada bahsedildiği gibi bu fotoğraf karesinin gösterdiği olaydan sonra matadorluğu bıraktığı iddiası da doğru değil. Munera 1984’te geçirdiği bir boğa güreşi kazasından sonra felç olmuş ve boğa güreşini bırakmıştı. Fakat bu olayın iddiada yer aldığı gibi yaşanmadığını söylemek mümkün. Munera’nın 2008 yılında verdiği bir röportajda, boğa güreşlerini bırakmasının ve boğa güreşleri karşıtı olmasının herhangi bir anda verilmiş bir karar olmadığını, geçirdiği kazanın öncesinde ve sonrasında yaşadığı süreçler olduğunu belirttiğini görmek mümkün.

Fotoğraftaki kişi Javier Sanchez Vara ise halen matadorluğa devam ediyor.Ayrıca, Snopes’un iddiaya dair analizine ulaşılabiliyor. Wafflesatnoon isimli doğrulama sitesinin de iddiayı yalanladığı analiz görülebiliyor. Son olarak Evrim Ağacı’ndan Çağrı Mert Bakırcı’nın yazdığı ve iddiayı yalanladığı yazıya ulaşmak da mümkün.

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Sanchezvara, Fotoğraf galerisi

Wikizeroo, Desplante

Alamy, Farklı bir desplante hareketi

Alamy, Farklı bir desplante hareketi, 17 Ağustos 2003

Vice, Eski bir matador, 2 Ekim 2008

Vimeo, Sanches Vara’nın bir gösterisi, 14 Mayıs 2017

Snopes, Bu, bir boğa güreşçisinin boğa güreşi karşıtına dönüştüğü andan mı, 17 Temmuz 2012

Wafflesatnoon, Klasik yanlış başlık: Şefkatli matador, 5 Aralık 2015

Evrim Ağacı, Matador ve boğa yalanı, 7 Nisan 2013