Fotoğrafın Meral Akşener ve Başak Demirtaş’ı birlikte gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf İyi Partili Meral Akşener ile Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ı birlikte gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ı birlikte gösterdiği iddia edildi. 13 Ocak 2020’de Instagram üzerinden yapılan bir paylaşım, 600’e yakın beğeni aldı. Facebook’ta da benzer bir gönderi paylaşıldı.

 

Ancak iddia yanlış. Meral Akşener’in yanındaki kişi Başak Demirtaş değil, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu.

Akşener’in yanındaki kişi Dilek İmamoğlu

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesine yer alan bir habere ulaşıyoruz. Fotoğraf, İBB Başkanı İmamoğlu’nun 28 Aralık 2019’da Bosna Hersek dönüşünde eşi ve kızıyla birlikte Akşener’i evinde ziyaret ettiği günden.

 

Odatv.com’un o gün konuyla ilgili yaptığı haberde de fotoğrafı ve ilgili açıklamaları görebiliyoruz. Yurttaş TV isimli YouTube hesabında da ziyarete ilişkin bir videoya ulaşılabiliyor

Dilek İmamoğlu ve Başak Demirtaş’ın resmi hesaplarından yaptıkları paylaşımlardan da görünümlerindeki farklılıklar rahatlıkla ayırt edilebilir. Örneğin Başak Demirtaş’ın 13 Aralık’ta resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaştığı eşini son ziyaretinden güncel bir fotoğrafına ulaşmak mümkün. Dilek İmamoğlu’nun 31 Aralık tarihli paylaşımdan da eşiyle güncel bir görüntüsüne erişebiliyoruz

Sonuç olarak, fotoğrafın İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i Başak Demirtaş ile yanyana gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Akşener’in yanındaki kişi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

İBB, Resmi site

İBB, İlgili haber, 28 Aralık 2019

OdaTv, Genel bilgi

OdaTv, İlgili haber, 28 Aralık 2019

Twitter, Dilek İmamoğlu'nun hesabı

Twitter, Başak Demirtaş'ın hesabı

Twitter, Başak Demirtaş’ın paylaşımı, 13 Aralık 2019

YouTube, Ekrem İmamoğlu Meral Akşener 'i evinde ziyaret etti: Cumhurbaşkanı çağırsa koşa koşa giderim, 28 Aralık 2019