Fotoğrafın Michio Hoshino’nun çektiği son kare olduğu iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Michio Hoshino’nun çektiği son kare.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, fotoğrafçı Michio Hoshino’nun bir ayının saldırısı sonucu ölmeden hemen önce çektiği son fotoğraf olduğu iddia edildi.

Facebook’ta 14 Aralık 2018’de ‘Yook Artık’ isimli sayfa tarafından paylaşılan söz konusu fotoğraf 4 bin 500 beğeni aldı. Fotoğraf aynı zamanda En Son Haber ve Takvim gibiinternet sitelerinde de aynı iddia ile paylaşıldı.

‘Historical Pictures’ isimli yabancı bir Facebook sayfasının da aynı fotoğrafı içeren gönderisi 25 bin beğeni aldı ve 10 bin 663 defa paylaşıldı.

Ancak, fotoğrafın Michio Hoshino’ya ait olduğu ve onun ölmeden önce çektiği son fotoğraf olduğu iddiası doğru değil.

Fotoğraf bir Photoshop yarışması için hazırlanmış

Söz konusu fotoğrafın logo dizaynları ve her türlü grafik tasarım için hem satış hem de yarışma alanları yaratan Design Crowd adlı internet sitesinin dokuzuncusu düzenlenen ‘Final Photo 9’ adlı Photoshop yarışması için 2009 yılında hazırlandığı görülebiliyor.

Yarışmanın kuralları sitede şu şekilde açıklanıyor: Bu yarışmada yaratacağınız son fotoğraf: kurbanın,her kim olursa olsun, elinde ‘o an’ yaşanmadan hemen önce kamera vardı. Görmek istediğimiz görüntü bu. Bu yarışma üpertici bir açıyı görmeyi amaçlıyor. Bu nedenle aldatmacanızın mizah içermemesi, olabildiğince gerçekçi olması tavsiye edilir. Bu oyunun kuralları şu şekilde: son bir aldatmaca yapacaksınız ve bu birinin çektiği son fotoğraf olacak. Bunu katılımcıların hayallerine bırakıyoruz. Yarattığınız fotoğrafın mizah içerikli olması yarışmadan diskalifiye olmanıza sebep olabilir!

BonnySaintAndrew isimli kullanıcı tarafından hazırlanan fotoğraf ile ilgili ayrıntılı bilgiler de bulunabiliyor.

BonnySaintAndrew’ın Deviantart hesabından da benzer paylaşımlarda bulunduğunu söylemek mümkün.

Hoshino’nun bir ayı saldırısı sonucu öldüğü doğru

Michio Hoshino 1952 yılında Japonya’da doğmuş, çektiği vahşi yaşam ve doğa fotoğraflarıyla tanınan bir fotoğrafçı. Hoshino 8 Ağustos 1996 günü bozayılar üzerine çalıştığı belgesel çekimi için gittiği Rusya’da bulunan bir yarımadada bir ayının saldırısına uğrayarak hayatını kaybetmişti. Fakat yukarıda belirtildiği gibi fotoğraf, onun ölmeden önce son çektiği fotoğraf değil.

The New York Times’ın haberine göre olay anında Hoshino ile beraber olan ekip arkadaşlarından biri Hoshino’nun çığlıklarını duyduğunu fakat ayının onu sürükleyerek ormana kaçtığını belirtiyor. Hoshino’nun cansız bedeni saldırıdan bir süre sonra ağaçların arasında bulunuyor.

Michio Hoshino’nun anısına bir totem bulunuyor

Alaska’nın Sitka bölgesinde Tommy Joseph tarafından Michio Hoshino’nun anısına yapılan bir anıt totemi bulunuyor. Totem, Hoshino’nun 12. ölüm yıl dönümü olan 8 Ağustos 2008’den beri orada.

Bir doğrulama platformu olan Snopes’un da fotoğrafı Hoshino’nun çekmediğini, söz konusu fotoğrafın bir kurgu olduğunu gösteren, konuyla ilgili bir analizini bulmak da mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Design Crowd, ‘Final Photo 9’ photoshop yarışmasının internet sayfası

Design Crowd, İlgili fotoğrafın yarışmaya katıldığını gösteren sayfa

Deviantart, Fotoğraf sahibine ait Deviantart hesabı

Minden Pictures, Michio Hoshino fotoğrafçı portfolyosu

The New York Times, Michio Hoshino’nun ölümüyle ilgili haberi, 22 Eylül 1996

rich.mcclear.com, Michio Hoshino anısına yapılan anıt totem ile ilgili yazı

Snopes, Fotoğrafın Michio Hoshino’nun çektiği son fkare olduğuyla ilgili analiz, 2 Haziran 2009