Fotoğrafın Muğla’daki bir köyü gösterdiği iddiası

İDDİA: Muğla’daki bir köyü gösteren fotoğraf.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın Muğla’daki bir köyü gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta 11 Haziran 2015’te bir kullanıcı tarafından “Bu muhteşem köy italya’da değil Muğla’da” ifadesi ile paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar 81 bin paylaşım aldı. 

Ancak fotoğrafın Muğla’daki bir köyü gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, Yunanistan’ın Kefalonia adasındaki Asos sahilini üstten gösteriyor. 

Fotoğraf Yunanistan’ın Kefalonia adasından 

Fotoğrafta görülen evlere stok görsel sitesi Shutterstock’tan ulaşılabiliyor. Shutterstock’taki fotoğrafın altındaki bilgilerden evlerin Yunanistan’ın Kefalonia adasındaki Asos sahilini gösterdiği anlaşılıyor. Aynı fotoğrafın farklı açılardan çekilmiş hallerine başka stok görsel sitelerinden ulaşmak mümkün.

Asos sahili adanın doğu ucunda yer alıyor. Sahildeki evlerin fotoğraflarını pek çok kullanıcı da Google Haritalar üzerinden paylaşmış.

Google Haritalar’dan erişilebilen görüntüler

Point Greece isimli turizm sitesindeki bilgilere göre adaya başkent Atina’dan yaklaşık 5 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşılabiliyor. 

Sonuç olarak iddia konusu fotoğraf Muğla’dan değil, Yunanistan’ın Kefalonia adasının Asos sahilinden. Söz konusu iddia yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “hatalı ilişkilendirme”ye örnek olarak gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Google Haritalar

Point Greece, Kefalonia hakkındaki bilgiler

Getty Images, Asos sahilinin bir fotoğrafı

Shutterstock, Assos sahilindeki evlerin fotoğrafı