Fotoğrafın Muharrem İnce’nin darbe gecesi kahvehanede olduğunu gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Muharrem İnce’nin darbe gecesi kahvehanede olduğunu gösteren fotoğraf.  

YANLIŞ

teyit.org’a ihbar olarak gönderilen, Takvim Gazetesi, A Haber ve Yeni Akit gibi haber kuruluşları tarafından kullanılan bir fotoğrafın, 15 Temmuz darbe gecesinde kahvede oyun oynayan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi gösterdiği iddia edildi.

Fotoğraf eski tarihli

Ancak fotoğrafın, darbe gecesi kahvehanede oyun oynayan Muharrem İnce’yi gösterdiği iddiası doğru değil. Muharrem İnce’nin  okey oynarken çekilmiş fotoğrafı 28 Aralık 2014 tarihli.

Fotoğrafın, Muharrem İnce’nin resmi Twitter hesabında “köyün gençleriyle okey oynuyoruz” başlığıyla 28 Aralık 2014’te paylaşıldığı görülebiliyor.

Söz konusu fotoğrafın daha önce farklı yayın organları tarafından haberleştiridliğini söylemek mümkün.

Ensonhaber isimli internet sitesinin yaptığı “Muharrem İnce kahvede okey oynadı” başlıklı bir haberde söz konusu fotoğrafın kullanıldığı görülebiliyor. Benzer şekilde Ajans Haber isimli internet sitesinde Muharrem İnce’nin gençlerle okey oynadığı ifade ediliyor.

Fotoğrafın temsili olarak kullanıldığı haber siteleri tarafından belirtilmemiş

A Haber, Takvim Gazetesi ve Yeni Akit tarafından Sabah Gazetesi’ne dayandırarak yapılan haberlerde, Muharrem İnce’nin 15 Temmuz gecesinde CHP Yalova İl Genel Meclis Üyesi kardeşi Hüseyin İnce ile birlikte Balıkesir’deki yazlıkta tavla oynadıkları belirtiliyor ve söz konusu görsel kullanılıyor. Ancak görselin kullanımı sırasında herhangi bir şekilde arşiv görüntüsü ya da eski olduğunu belirten bir ibareye rastlanmıyor. Yani kullanıcıların söz konusu haberi okuduklarında görüntüyü olayın fotoğrafı olarak algılama ihtimalinin olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Sabah Gazetesi’nin 22 Haziran 2018 tarihli haberinde ise Muharrem İnce’nin fotoğrafının kullanıldığı ancak görüntünün “arşiv” olarak belirtildiği görülebiliyorAynı habere basılı gazetede de yer veren Sabah Gazetesi’nin fotoğrafa beyaz tonlarla “arşiv” ibaresi yazdığı fark ediliyor.

Buna ek olarak Akşam ve Haber 7 tarafından yapılan haberlerde de fotoğrafın arşiv görüntüsü olduğu ifade ediliyor.

A Haber’in daha sonra ilgili yazıyı güncelleyerek fotoğrafın altına “arşiv” ifadesini eklediğini söylemek mümkün.

Kaynaklar

Twitter, Muharrem İnce'nin kahvehanedeki fotoğrafı, 28 Aralık 2014

Ensonhaber, Muharrem İnce kahvede okey oynadı, 28 Aralık 2014

Ajans Haber, Muharrem İnce okeye dördüncü oldu, 29 Aralık 2014

Sabah Gazetesi, Darbe gecesi tavla partisindeymiş, 22 Haziran 2018

 

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Muharrem İnce'nin kahvehanedeki fotoğrafı, 28 Aralık 2014

Ensonhaber, Muharrem İnce kahvede okey oynadı, 28 Aralık 2014

Ajans Haber, Muharrem İnce okeye dördüncü oldu, 29 Aralık 2014

Sabah Gazetesi, Darbe gecesi tavla partisindeymiş, 22 Haziran 2018