Fotoğrafın Muş’taki bir temizlik işçisinin oluşturduğu kütüphaneyi gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Muş Belediyesi’nde çalışan bir işçi çöpten topladığı kitaplarla kütüphane yaptı.

YANLIŞ

teyit.org’a ihbar olarak gönderilen ve sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, Muş Belediyesi’nde çalışan bir işçi tarafından çöpten toplanan kitaplarla oluşturulan kütüphaneyi gösterdiği iddia edildi. “Sosyal Demokrat” isimli bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 5 bin 250 kişi tarafından beğenildi ve bin kullanıcı tarafından retweet edildi.

Sosyal medyada ilgi gören fotoğrafın daha sonra Muş, Dersim ve Hakkari gibi illerde çekildiği de belirtildi. Bazı kullanıcılar ise fotoğrafın Afgansitan’dan olduğu iddiasında bulundu.

Fotoğraftaki kitapçı Fas’ta

Ancak fotoğrafın, Muş Belediyesi’nde çalışan bir işçi tarafından çöpten toplanarak oluşturulan kütüphaneyi gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu kitapçı fotoğrafı Fas’ın Rabat şehrinde çekilmiş. Getty Images isimli stok fotoğraf sitesine “Fas’ta Günlük Yaşam” başlığıyla 30 Haziran 2017’de yüklenen bir fotoğrafta kitapçı görülebiliyor.

Yine bir kullanıcı tarafından fotoğraf paylaşım sitesi Flickr’a 2014’te “Rabat Medina’daki Kitap Dükkanı Sahibi” başlığıyla yüklenen bir fotoğrafta söz konusu kitapçıya rastlanabiliyor.  Fotoğrafın açıklamasında ise dükkanın 1967’den beri Rabat’ta bulunduğu ifade ediliyor.

Mart 2015’te yapılan bir haberde ise Aziz Muhammed isimli 66 yaşındaki kitapçının fotoğraflarına ulaşmak mümkün. Haberde kitapçı Muhammed’in Rabat’ın en eski kitapçılarından biri olduğu da ayrıca belirtiliyor.

Fotoğrafın yaklaşık iki yıl önce yazılan Rabat hakkındaki bir gezi yazısında da kullanıldığı görülebiliyor.

Çankaya Belediyesi’nde temizlik işçileri çöpten topladıkları kitaplarla kütüphane oluşturmuştu

Ankara’da Çankaya Belediyesi’nin temizlik işçileri, son yedi aydır çöpten bu şekilde topladıkları kitaplarla bir kütüphane kurdu. İmrahor Mahallesi’nde yer alan, 45 yıl önce inşa edilmiş eski tuğla fabrikası restore edilerek Çankaya Belediyesi temizlik işçilerinin toplanma merkezi haline getirildi. Temizlik işçilerinin çöpe atılan kitaplardan oluşturduğu kütüphane, yaklaşık 4 bin kitaptan oluşuyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.