Fotoğrafın öldürülen araştırma görevlisi Ceren Damar’ı gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Fotoğraf Çankaya Üniversitesi’nde öldürülen araştırma görevlisi Ceren Damar’ı gösteriyor.  

YANLIŞ

Başkan Haber, GAK Tv, Yeni Soluk ve Haber News gibi internet sitelerinde kullanılan fotoğrafın, 2 Ocak 2019 Çarşamba günü bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı’nda araştırma görevlisi olan Ceren Damar Şenel’i gösterdiği iddia edildi.

Ancak haberlerde kullanılan fotoğraftaki kişinin, saldırı sonucu hayatını kaybeden Ceren Damar’ı gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraftaki kişi aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışan Zeynep Nihal Aydınoğlu.

Fotoğraftaki kişi aynı bölümdeki başka bir araştırma görevlisi

Çankaya Üniversitesi’nin internet sitesinde Hukuk Fakültesi’nde tam zamanlı olarak çalışan isimler yer alıyor. Söz konusu listede araştırma görevlisi olarak çalışan ve henüz doktora yapan Zeynep Nihal Aydınoğlu’nun fotoğrafına rastlanabiliyor.

Buna ek olarak Aydınoğlu’nun, Ankara Barosu’ndaki kaydına da ulaşmak mümkün. Ankara Barosu’nun internet sitesinde avukat sorgulaması yapıldığında 24710 sicil numaralı Aydınoğlu görülebiliyor.

Ceren Damar Çankaya Üniversitesi’ndeki odasında öldürülmüştü

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olan Ceren Damar Şenel, 2 Ocak 2018’de sınavda kopya çektiğini tespit ettiği öğrenci Hasan İsmail Hikmet tarafından üniversitedeki odasında öldürülmüştü. Saldırıyı gerçekleştiren öğrenci ise savcılık sorgusunun ardından kasten adam öldürmek suçundan tutuklanmıştı.

Saldırı sonucu hayatını kaybeden araştırma görevlisi Ceren Damar

SON GÜNCELLEME: 6 Ocak 2019 / 19:21

  • Son paragraftaki “savcılık tarafından tutuklandı” ifadesi “savcılık sorgusunun ardından” şeklinde düzenlendi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Çankaya Üniversitesi, Hukuk Fakültesi akademik kadro

Ankara Barosu, Baro levhası

BBC Türkçe, Ceren Damar cinayeti: Zanlının kopya çekmekten aldığı ilk ceza değil, 4 Ocak 2019