Fotoğrafın Papa’nın Erdoğan’ı alnından öptüğünü gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Papa’nın Erdoğan’ı alnından öptüğünü gösteren fotoğraf.  

YANLIŞ

Uzun bir süredir sosyal medyada dolaşan ve yaygın bir biçimde paylaşılan fotoğrafta, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı alnından öptüğü iddia edildi. Bir Facebook kullanıcısı tarafından 6 Şubat 2018’de paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar 124 bin 600’ün üzerinde kişi tarafından paylaşıldı.

Ancak bahsi geçen görüntünün montaj olduğu ve iki farklı fotoğrafın birleştirilmesi sonucu oluşturulduğu görülüyor.

Görüntü iki fotoğrafın birleştirilmesi sonucunda oluşturulmuş

Görüntünün Papa Francis’i içeren kısmı 27 Mart 2013 günü Vatikan’da çekilen bir fotoğraftan alınmış. Andrew Medichini tarafından çekilen fotoğrafta Papa Francis’in St. Peter Meydanı’nda kalabalık arasında kendisine uzatılan bir bebeği alnından öptüğü an objektiflere yansıyor.

Görüntünün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı içeren kısmı ise 27 Ekim 2013’te Van’ın Özalp ilçesinde çekilmiş bir fotoğraftan alınmış. Erdoğan, 1979 yılında ilçede bulunduğu sırada konuk olduğu bir ismin evine bu ziyaretinde de gitmiş ve bu sırasında birkaç fotoğraf çekilmiş.

Montajlanan görüntüde kullanılan fotoğrafın orijinalinde yaşlı bir kadının Erdoğan’ı alnından öptüğü görülüyor.

Sonuç olarak iki fotoğrafın montajlanarak birleştirilmesi sonucunda iddiaya konu olan görüntünün hazırlanmış olduğunu ve dolayısıyla fotoğraf üzerinden dile getirilen iddianın doğru olmadığını söylemek mümkün.

Montajlanan görüntünün paylaşıldığı gönderide ek olarak yer verilen videonun ise 26 Mart 2017 tarihinde çekildiği görülüyor. Videoda Erdoğan, Avrupa Birliği’ne atıfta bulunarak “Haçlı ittifakının Papa’nın huzurunda bir araya geldiği” iddiasında bulunuyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Washington Post, Pope Francis calls on Catholics to leave their comfort zone, 27 Mart 2013

Ak Parti, Van / Özalp Toplu Açılış Töreni - 27 Ekim

Akşam, Erdoğan yıllar sonra aynı evde, 27 Ekim 2013

Akşam, Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haçlı ittifakı Papa'nın huzurunda bir araya geldiler, 26 Mart 2017