Fotoğrafın Papa’nın Rothschild’in elini öptüğünü gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Papa Francis, Rothschild’in elini öptü.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Papa Francis’in iş adamı Rothschild’in elini öptüğü sırada çekildiği iddia edildi. Burhan Kuzu tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf bine yakın insan tarafından beğenildi.

Uzun süredir internette dolaşımda olan fotoğraf, Facebook’taki “Osmanlı-Diriliş” isimli sayfa tarafından 2016 yılında yayınlandı ve şimdiye kadar 4 binden fazla kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Ancak, fotoğrafın Papa Francis’in Rothschild’in elini öptüğünü gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğrafın, Papa’nın 26 Mayıs 2014’te Kudüs’teki Yahudi Soykırımı kurbanları için yapılan “Yad Vashem” anıtını ziyareti sırasında çekildiği görülebiliyor. Papa’nın elini öptüğü kişi ise Soykırım’dan sağ kurtulmayı başaran Eliezer Grynfeld isimli bir Musevi. Yapılan bir Google aramasıyla da Grynfeld’in başka fotoğraflarına ulaşılabiliyor.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez ve İsrail Başbakanı Netenyahu’nun da Papa’ya eşlik ettiği gezide Papa’nın Yahudi Soykırımından sağ kurtulan başka insanların da elini öptüğü görülebiliyor.


İsrail Başbakanlığı’nın hesabı tarafından 26 Mayıs 2014’te YouTube’a yüklenen bir videoda da Papa’nın elini öptüğü Soykırım gazisiyle yaptığı sohbeti izlemek mümkün.

Fotoğraf daha önce yabancı kaynaklarda fotoğraftaki kişinin iş adamı David Rockefeller olduğu iddiasıyla da paylaşılmış, doğrulama sitesi Snopes tarafından yayınlanan analizle doğru olmadığı belirtilmişti.

SON GÜNCELLEME: 26.12.2017 / 21.00

  • Soykırım’dan sağ kurtulmayı başaran Eliezer Grynfeld’in ismi eklendi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Alamy, Fotoğrafa ait bilgiler, 26 Mayıs 2014

Getty Images, Papa’nın elini öptüğü kişinin gerçek kimliği

Google Images, Eliezer Grynfeld’in diğer fotoğrafları

National Post, Papa, Yahudi Soykırımı'ndan kurtulanların ellerini öpüyor ve Kudüs Anıtı’nda dua ediyor, 26 Mayıs 2014

YouTube, Fotoğrafın çekildiği aynı ziyarete ait bir video,  26 Mayıs 2014

Snopes, Papa Francis David Rockefeller’in elini mi öptü, 26 Mayıs 2014