Fotoğrafın, Reina saldırganına ait olduğu iddiası doğru değil

İDDİA / Fotoğraf: Reina saldırganının pasaport kuyruğunda çekilen fotoğrafı.  

YANLIŞ

 

Önce Superhaber.tv’de, ardından pek çok haber sitesinde yayınlanan fotoğrafın, yılbaşı gecesi, gece kulübü Reina’ya yapılan silahlı saldırının failine ait olduğu iddia edildi.

superhaber-tv-reina

r-i

Reina saldırganı olduğu iddia edilen R.İ.

Saldırgana ait olduğu iddia edilen fotoğrafın pasaport kontrol noktasında çekildiği de haber sitelerinde yer verilen iddialar arasında yer aldı.

Söz konusu fotoğrafın sosyal medyada yaygınlaşmasının ardından Reina’daki saldırıyla ilgisi olmayan ve Zeytinburnu’nda yaşayan R.İ. arkadaşları M.A. ve N.S. ile Zeytinburnu Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdi.

Konuyla ilgili telefonda görüştüğümüz Rasyonel Haber Gazetesi çalışanı M.A. saldırıyla ilgilerinin olmadığını, fotoğrafın nasıl yayıldığını bilmediklerini ve konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını ifade ederek internette dolaşıma giren fotoğrafların kendilerine ait olduğunu söyledi.

zeytinburnu-emniyet

Solda N.S. ortada M.A. sağda R.İ.

Ayrıca N.S. Facebook hesabında paylaştığı fotoğrafla M.A. ve R.İ. ile birlikte Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiklerini belirtti.

mujdat-gokce-tweeti

Fotoğrafın yayılmasının ardından gazeteci Müjdat Gökçe de M.A. ile daha önce Rasyonel Haber Gazetesi’nde çalıştıklarını ifade ederek teyit.org’a M.A.’yı tanıdığını söyledi.

Superhaber.tv’den özür

Fotoğrafın kaynağı olan Superhaber.tv, bir özür ve tekzip metni yayınlayarak Kazakistan uyruklu R.İ.’nin fotoğrafını “hatalı bir şekilde” yayınladıklarını kabul etti. Görüştüğümüz Superhaber.tv Genel Koordinatörü Berkin Türkoğlu, güvendikleri bir kaynaktan geldiği için fotoğrafı yayınladıklarını ancak teyit etmeyerek hata yaptıklarını ifade etti.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.