Fotoğrafın şapka takmadıkları için CHP’nin idam ettiği insanları gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: CHP’nin şapka takmadıkları için astığı insanlar.

YANLIŞ

Sosyal medyada dolaşıma giren bir fotoğrafla, CHP’nin şapka takmadıkları gerekçesiyle insanları astığı iddia edildi. Bu iddia, 2023 Diriliş isimli Facebook sayfasında 2 bine yakın paylaşım aldı. İddia, 2014 yılından beri farklı zamanlarda internette dolaşıma giriyor. Tek Sevdamız Türkiye isimli Facebook sayfasında 2014 yılında paylaşılan fotoğraf, şimdiye kadar bin kişi tarafından beğenilip yaklaşık beş yüz kişi tarafından da paylaşıldı.

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgali altındaki Polonya’da çekildi.


Fotoğrafa ilk olarak Jan Dabrowski’nin 1946 yılında yayınlanan Kraków pod Rządami Wroga 1939-1945 isimli kitabında yer verildi. Nazi Almanyası’nın Polonya’yı işgali sırasında gerçekleştirdiği toplu infaza ait bu fotoğrafın Plaszów-Prokocim tren istasyonunun yakınlarında 1942 yılında çekildiği tahmin ediliyor.

İnfazda hayatını kaybedenlerin isimleri bilinmiyor

Yad Vashem isimli Nazi Soykırımı’nda hayatını kaybedenleri anmak için kurulan merkezin web sitesinde de infaz edilen kişilerin başka açıdan çekilmiş fotoğraflarına ulaşılabiliyor.Ayrıca, Krystian Brodacki tarafından yazılan bir yazıda, asılan insanların isimlerinin halen bilinmediği de belirtiliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.