Fotoğrafın Seine Nehri üzerinde eylem yapan ‘Sarı Yeleklileri’ gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: “Sarı Yelekliler” Paris’teki Seine Nehri üzerinde eylem yaptı.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafların, Fransa’nın başkenti Paris’te, Seine Nehri üzerinde eylem yapan “Sarı Yeleklileri” gösterdiği iddia edildi. Bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 600 kişi tarafından beğenildi.

Fotoğraf 10 Aralık 2018’de Ensonhaber, Güneş ve Haber Ortaköy gibi internet siteleri tarafından da haberleştirildi. Haberlerde, Paris’te düzenlenen kürek çekme yarışmasına katılan üyelerin “Sarı Yelek” giyerek destek verdiği ifade edildi.

Fotoğraflar Seine nehri üzerindeki kürek çekme yarışına katılanları gösteriyor

Ancak fotoğrafların Fransa’nın başkenti Paris’teki Seine Nehri üzerindeki “Sarı Yelekliler” tarafından düzenlenen bir eylemi gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraflar, Uluslararası Yat Fuarı’nın (Nautic de Paris) açılışında Seine Nehri’nin üzerinde geleneksel olarak düzenlenen kürek çekme yarışına katılanları gösteriyor.

Söz konusu fotoğrafların Reuters’dan Gonzalo Feuntes tarafından 9 Aralık 2018’te çekildiği görülebiliyor. Fotoğrafların açıklamasında, Paris’te düzenlenen Uluslararası Yat Fuarı çerçevesinde 9’uncu kez Seine Nehri üzerinde yapılan kürek çekme yarışmasına katılanların yer aldığı ifade ediliyor.

AFP tarafından yine aynı tarihle başka bir fotoğraf karesinde de Seine Nehri üzerinde kürek çeken katılımcılar görülebiliyor. Fotoğrafta 800 katılımcının 11 kilometrelik parkurda yarıştığı da ifade ediliyor.

Uluslararası Yat Fuarı’nın resmi YouTube hesabından paylaşılan bir videoda, Seine Nehri üzerinde yapılan yarışmaya ait görüntüler izlenebiliyor. Görüntülerde kırmızı renk kıyafet giyen katılımcılara da rastlamak mümkün.

Buna ek olarak katılımcılar dinozor veyahut Star Wars filmine ait karakterlerin kıyafetlerini giyerek de yarışmaya katılmış.


Katılımcıların giydiği kıyafetin üzerinde numaralar bulunuyor.

Son olarak Euronews’in konu hakkındaki bir haberine de ulaşmak mümkün. Haberde, 29 farklı ülkeden gelen katılımcıların Seine Nehri üzerinde yarıştığı ifade ediliyor.

Önceki yıllarda da sarı kıyafetli katılımcılar yarışmada yer almış

Ensonhaber ve Güneş’te yer alan “Sarı Yelekliler protestoları Seine Nehri’ne ulaştı” başlıklı haberlerde ise Seine Nehri üzerinde yapılan yarışmaya katılanların “sarı yelekler” giydikleri ifade ediliyor. Takvim Gazetesi de başka bir fotoğraf kullanarak Sarı Yelekliler’in Seine Nehri üzerinde eylem yaptığını belirtti.

Ancak kürek yarışmasında giyilen sarı kıyafetin 2018 yılına ait bir uygulama olmadığını söylemek mümkün. Kürek yarışmasına katılan yarışmacılar daha önce de sarı renkli kıyafetleri giymişler.

Nautic de Paris’in resmi YouTube sayfasında paylaşılan ve 2017 yılına ait görüntülerde katılımcıların benzer şekilde sarı kıyafetler giydikleri görülebiliyor. Yine 2014 yılına ait bir videoda sarı kıyafetli katılımcılar dikkati çekiyor.


2017 yılında düzenlenen yarışmada bazı katılımcılar kırmızı renkli kıyafetler de giymişti.

2016’daki yarışmada benzer kıyafet giyen katılımcılar.2013 yılındaki yarışmadan bir kare.

Sonuç olarak fotoğrafların Fransa’daki “Sarı Yelekliler” eylemini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraflar Uluslararası Yat Fuarı etkinlikleri çerçevesinde Seine Nehri üzerindeki kürek yarışmasını gösteriyor. Bunlara ek olarak katılımcıların 2018 yılına özel olarak sarı kıyafet giydikleri iddiası da doğru değil. Kürek yarışmasında yer alan katılımcılar farklı renk ve özelliklere sahip kıyafetler giyebiliyor. Ancak, kürek yarışmasına katılan yarışmacıların bireysel olarak Sarı Yelekliler eylemcileri olduğuna dair kesin bir yargıda bulunmak zor görünüyor.

Fransa’da 2019 yılında devreye girecek olan akaryakıt zamlarını protesto için 17 Kasım 2018’de başlayan protestolar kısa sürede ülke çapına yayılmış ve eyleme katılanlar giydikleri sarı yeleklerden dolayı bu isimle anılır olmuştu. Fransa Cumhurbaşkanı Macron tarafından 4 Aralık 2018’de ise protestolara neden olan akaryakıt zamlarının 6 aylığına askıya alınacağı ifade edilmişti.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Reuters, Uluslararası Yat Fuarı kürek yarışmasından görüntüler, 9 Aralık 2018

Reuters, Uluslararası Yat Fuarı kürek yarışmasına dair görüntüler, 9 Aralık 2018

AFP, Seine Nehri üzerinde yapılan kürek yarışmasından çekilen fotoğraf, 9 Aralık 2018

Getty Images, Dinozor kıyafetli yarışmacılar, 9 Aralık 2018

Getty Images, Yarışmanın bitiminde çekilen fotoğraf, 3 Aralık 2017

Nautic de Paris, Yarışmadan görüntüler, 10 Aralık 2018

Nautic Paddle, Yarışmadan çekilen fotoğraflar, 8 Aralık 2013

Euronews, Kürek yarışmasından görüntüler, 9 Aralık 2018

Nautic de Paris, Geçmiş yıllardaki kürek yarışmasından görüntüler,  9 Şubat 2017

Nautic de Paris, Geçmiş yıllarda yapılan yarışmadan görüntüler, 8 Aralık 2014