Fotoğrafın Sevda Noyan’ın eski halini gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraflar Sevda Noyan’ın eski halini gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan fotoğrafın bir süredir gündemde olan Sevda Noyan’ın eski halini gösterdiği iddia edildi. Sevda Haberlerde kullanılan kapak fotoğrafları, Engin Noyan ve Sevda Noyan’ın önceki halleri gibi sunulmuş. Sevda Noyan ve eşi Engin Noyan’ın olduğu fotoğrafın bir başka gençlik fotoğrafıyla yan yana durması, önceki hallerini gösteriyor algısı oluşturuyor.


Ancak kapak fotoğrafında kullanılan fotoğraf Sevda Noyan’a ait değil. Fotoğraf Engin Noyan ve sanatçı Eser Noyan’ı gösteriyor.

Fotoğraftaki kişi Sevda Noyan değil

Sevda Noyan 3 Mayıs tarihinde Ülke TV’de katıldığı Arafta Sorular programında yaptığı konuşmasıyla tartışmalara neden olmuştu. “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır” şeklindeki ifadeleri nedeniyle tepki çeken yazarla ilgili haberlerde sunulan fotoğraf, sanatçı Eser Noyan’a ait. Eser Noyan bir dönem televizyon programı sunucusu, şovmen Engin Noyan’la evliydi. Bazı sosyal medya kullanıcıları da haberlerde herhangi bir bilgilendirme olmadığı için fotoğrafı Sevda Noyan’a aitmiş gibi paylaşmış. 

Engin Noyan ve Eser Noyan

Eser ve Engin Noyan, Noyan&Noyan ismiyle 1993 yılında ‘Hayat Kırkında Başlar’ isimli bir albüm çıkarmıştı. Albümde kullanılan fotoğrafla iddialarda kullanılan fotoğraflardaki kişilerin aynı kişiler olduğu görülebilir.

Engin Noyan, bir süre evli kaldığı Eser Noyan’dan boşanıp Sevda Noyan ile evlenmişti

Diğer yandan Sevda Noyan olarak kullanılan bir diğer fotoğraf da başka bir kişiye ait. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf Sevda Noyan’ın önceki halini gösteriyor gibi sunulmuş

Ancak fotoğrafın sahibi Twitter hesabından fotoğrafın kendisine ait olduğunu açıkladı. Fotoğrafı kullanan haber siteleri de daha sonra yapılan bu yanlışı düzeltti. Ortaya çıkan bu yanlışlığın nedeni isim ve soyisim benzerliğinden kaynaklı olabilir. Sevda Noyan’ın evlenmeden önceki soyadı Köse olduğu için, fotoğrafın gerçek sahibinin adının Sevda Köse olması bu karışıklığa neden olmuş olabilir. 

Sevda Noyan’ın tartışma yaratan sözleri üzerine eşi Engin Noyan’ın ailesinden de tepkiler gelmişti. Noyan ailesi, “aile ismimizin saygınlığını kirlettiği için hukuki süreç başlatacağız” açıklaması yapmıştı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşçı da Sevda Noyan’ın ifadeleriyle ilgili RTÜK’e dilekçe verdiğini de açıklamıştı. Ülke TV ve Kanal 7 Medya Grubu da Sevda Noyan’ın tartışmalara neden olan sözleri hakkında özür dilemiş, “Kanal 7 Medya Grubu’nun kurumsal değerleri ve yayın ilkeleri ile hiç bir şekilde uyuşmamaktadır” açıklaması yapmıştı.

Sonuç olarak Sevda Noyan’ın önceki halini gösteriyor gibi sunulan fotoğraflar ona ait değil. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Televizyon programında Sevda Noyan’ın söylediği sözler, 8 Mayıs 2020

Hürriyet, Engin Noyan ve eski eşi Eser Noyan ile ilgili haber, 19 Aralık 2000

Arşiv Sabah, Eser Noyan

Apple Music, Noyan&Noyan albümü

Discogs, Noyan&Noyan şarkıları

YouTube, Noyan&Noyan Hayat Kırkında Başlar şarkısı, 8 Şubat 2016

Duvar, Ülke TV ve Kanal 7'den sadece Sevda Noyan için özür, 9 Mayıs 2020

Duvar, Noyan Ailesi, Sevda Noyan'a dava açıyor, 10 Mayıs 2020

Twitter, RTÜK üyesi İlhan Taşçı’nın paylaşımı, 11 Mayıs 2020

Enbursa, Tartışma yaratan o kadını tanıyorum!, 9 Mayıs 2020

Twitter, Sevda Köse’nin fotoğrafın kendisine ait olduğunu belirten açıklaması, 11 Mayıs 2020