Fotoğrafın Sinem Şahin’i gösterdiği iddiası

İDDİA: Tecavüze uğrayıp sanıkları serbest bırakılan Sinem’in fotoğrafı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın 5 kişi tarafından tecavüze uğrayan ve sanıkları beraat eden zihinsel engelli Sinem Şahin’i gösterdiği iddia edildi.

Facebook ve Twitter’da Sinem Şahin ile ilgili #sinemicinbagiriyoruz etiketiyle farklı kullanıcılar tarafından iddia fotoğraf kullanılarak paylaşımlar yapıldı. Bir kampanya sitesi olan Change.org’ta da dava için açılan “Sinem için bağırıyoruz” isimli imza kampanyasında da aynı fotoğraf kullanıldı.

Fakat fotoğrafın söz konusu haberde sanıkları beraat eden Sinem Şahin’i gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf Sinem’in avukatı Tuğçe Alper Kurt’a ait. Avukat Tuğçe Alper Kurt ile teyit.org’un yaptığı telefon görüşmesinde Kurt, fotoğrafın Sinem’e değil kendisine ait olduğunu belirtti. Tuğçe Alper Kurt’a ait başka fotoğraflar da bulunabiliyor.

Fotoğraf Sinem Şahin’in avukatına ait

Fotoğraf, haberle ilişkili şekilde Hürriyet’ten Ayşe Arman’ın, Avukat Tuğçe Alper Kurt ile Sinem Şahin’in davası hakkında yaptığı röportajda kullanıldı. Bu röportajdan sonra Kurt’un fotoğrafı sosyal medyada Sinem Şahin’in davasıyla ilgili paylaşımlarda Sinem Şahin’in fotoğrafı olduğu iddiasıyla paylaşıldı.

teyit.org‘un Avukat Tuğçe Alper Kurt ile yaptığı telefon görüşmesinde Kurt, sosyal medyada Sinem Şahin’i gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğrafların kendisine ait olduğunu belirtti. Bazı sosyal medya paylaşımlarında kendisinin ağzından çıkan alıntıları kabul etmediğini ekledi ve davayla ilgili söylemlerine dair sadece Ayşe Arman’ın röportajının kaynak olarak kullanılabileceğini söyledi. İddia konusu fotoğrafı Ayşe Arman’ın, röportajdan sonra yayımlarken kullanmak üzere kendisinden istediğini ve Hürriyet’in sitesinde aynen kullanıldığını belirtti. Yani Hürriyet’in internet sitesinde röportajda kullanılan fotoğraf Sinem Şahin’in avukatı Tuğçe Alper Kurt’a ait.

Kurt’un fotoğraflarına başka kaynaklardan da ulaşılabiliyor

Facebook’ta Özel Silifke Koleji’nin sayfasında Avukat Tuğçe Kurt’un meslek tanıtımı için gittiği etkinliğin fotoğraflarına ulaşılabiliyor. Özel Silifke Koleji paylaşımında, Gau Silifke Koleji Anadolu Lisesi’nde öğrencilerimize ‘Kariyer günleri’ programı hızla devam etmekte. Program gereği bu hafta Hukuk Eğitimi ve Avukatlık mesleği tanıtıldı.Tanıtıma katkı sağlayan Av. Tuğçe Alper Kurt hanıma teşekkür ederiz.” ifadesi bulunuyor. Fotoğraflardaki kişinin, iddia paylaşımlarda bulunan kişi olduğu görülebiliyor.

“The Avukat” isimli avukat rehberi olarak kullanılan internet sitesinde de Tuğçe Alper Kurt’a ait profilde, kendisinin fotoğrafı açıkça görülebiliyor. Bu fotoğrafın da iddia paylaşımlarda kullanılan fotoğrafla aynı kişiyi gösterdiğini söylemek mümkün.

Avukat Tuğçe Alper Kurt ile yaptığımız telefon görüşmesinden sonra kendisi teyit.org ile bir fotoğrafını paylaştı.

Ne olmuştu?

2019 yılının Mart ayında görülen bir davada, 22 yaşında zihinsel engelli bir kişiye tecavüz eden 5 sanık hakkında beraat hükmü verildi. Sinem’in hamile olduğu anlaşıldı. Yapılan DNA testinde, Sinem Şahin’in bebeğin babasının tecavüz eden kişilerden biri olduğu kanıtlandı. 5 sanık, dava sonucunda “Sinem’in olay esnasında bağırmaması” gerekçesiyle serbest bırakıldı. Ayşe Arman ile Sinem Şahin’in Avukatı Tuğçe Alper Kurt’un yaptığı röportajda avukat “Sinem’in zihinsel engeli oldukça ciddi bir durumda. 5 dakika bile konuşsanız, hemen anlayabilirsiniz. Sinem 22 yaşında ama zeka yaşı 11-12. Yeğenleriyle oturup evcilik oynayan bir çocuktan bahsediyoruz. Bu arada dosyada, Adli Tıp raporları dışında Sinem’in 3 farklı raporu daha var. Üçünde de, ‘ruhen kendini savunamayacağı’ belirtilmiş. Yani, ‘maruz kaldığı eylemi anlayamaz’ deniyor.” ifadeleri bulunuyor.

Sonuç olarak Sinem Şahin’in davasıyla ilgili yapılan paylaşımlar doğru olsa da, paylaşımlarda kullanılan fotoğraf Sinem’e ait değil. Fotoğraf Sinem’in avukatı Tuğçe Alper Kurt’a ait. Bu iddia yanlış bilgi türlerinden hatalı ilişkilendirmenin bir örneği. Hatalı ilişkilendirme bir olayı gösterdiği ya da anlattığı iddiasıyla ilişkilendirilen fotoğraf, video, alıntı ya da haber başlığının başka bir olaya ait olduğu durumları ifade ediyor.

Kaynaklar

Hürriyet, Ayşe Arman’ın Avukat Tuğçe Alper Kurt ile yaptığı röportaj, 16 Mart 2018

Facebook, Özel Silifke Koleji’nin Avukat Tuğçe Zeynep Uğur ile yaptığı etkinlik fotoğrafları, 9 Mart 2017

Tuğçe Alper Kurt ile yapılan telefon görüşmesi, 2 Nisan 2019

Tuğçe Alper Kurt’un teyit.org’a gönderdiği kendi fotoğrafı

The Avukat, Avukat Tuğçe Alper Kurt’a ait profil

CNN, Sinem Şahin’in davasıyla ilgili haber, 16 Mart 2018

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Hürriyet, Ayşe Arman’ın Avukat Tuğçe Alper Kurt ile yaptığı röportaj, 16 Mart 2018

Facebook, Özel Silifke Koleji’nin Avukat Tuğçe Zeynep Uğur ile yaptığı etkinlik fotoğrafları, 9 Mart 2017

Tuğçe Alper Kurt ile yapılan telefon görüşmesi, 2 Nisan 2019

Tuğçe Alper Kurt’un teyit.org’a gönderdiği kendi fotoğrafı

The Avukat, Avukat Tuğçe Alper Kurt’a ait profil

CNN, Sinem Şahin’in davasıyla ilgili haber, 16 Mart 2018