Fotoğrafın Suriye’de ABD tarafından bombalanan konvoyu gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Suriye’de ABD tarafından bombalanan konvoy.  

YANLIŞ

teyit.org’a ihbar olarak gelen ve sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, ABD tarafından Suriye’nin Deyr Ez Zor bölgesinde vurulan askeri bir konvoyu gösterdiği iddia edildi.

Buna ek olarak, aynı fotoğraf başka bir kullanıcı tarafından ise Koalisyon güçlerinin rejim güçlerini vurduğu iddiasıyla paylaşıldı.

Fotoğraf Mars’tan

Ancak fotoğrafın, Deyr Ez Zor’da ABD tarafından bombalanan Suriye’ye ait askeri konvoyu gösterdiği iddiası doğru değil, fotoğraf montajlanmış. Bir aracın izlerinin bulunduğu ve kızıl toprakların göründüğü fotoğrafın, 9 Şubat 2014’te Mars gezegeninde Curiosity tarafından çekildiği görülebiliyor.

Fotoğrafın 2014 yılından itibaren birçok farklı yerde kullanıldığını söylemek mümkün.


Enkaz halindeki araçların bulunduğu ve dumanların yükseldiği diğer fotoğrafın ise 2014 yılında Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi sırasında çekildiği görülebiliyor.

“Amerikan hava saldırısı” iddiasıyla Rusya’da da gündem olan fotoğrafın Julia Vityazeva tarafından yalanlandığı analize de ayrıca ulaşmak mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.