Fotoğrafın Suriye’de vurulan Türk tankını gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf Barış Pınarı Operasyonu sırasında vurulan bir Türk tankını gösteriyor.

YANLIŞ

Facebook’ta Arapça paylaşım yapan Kobane Live adlı sayfada yanmakta olan bir tank görseli paylaşılarak görüntülerin Barış Pınarı Operasyonu sırasında vurulan bir Türk tankına ait olduğu iddia edildi. 10 Ekim 2019 tarihinde yapılan paylaşım bin yorum ve 3 bin 800 beğeni aldı. 

 

Ancak paylaşımda kullanılan görsel Türkiye’ye ait bir tankı göstermiyor. Görsele Alamy isimli bir stok fotoğraf paylaşım sitesinden ulaşılabiliyor. Sitede görselin Körfez Savaşı’nda Birleşik Krallık kuvvetleri tarafından vurulan Irak’a ait Type-69 tipi bir tanka ait olduğu bilgisi yer alıyor. İnternette yapılan bir bir araştırmayla da görseldeki tankın Çin yapımı Type-69 tipi tanklarla uyuştuğu bilgisine ulaşılabiliyor. 

Fotoğraf Çöl Fırtınası Operasyonundan

Görselin Körfez Savaşı sırasında Birleşik Krallık ve ABD tarafından gerçekleştirilen Çöl Fırtınası operasyonuna ait olduğuna Wikipedia’da da yer verilmiş. Ayrıca fotoğrafın FotoForensics aracılığıyla ulaşılan meta verileri de fotoğrafın operasyonun devam ettiği 28 Şubat 1991’de kaydedildiğini doğruluyor.

 

Aynı görsel daha önce iki farklı haber sitesi tarafından da Suriye’de Hama kırsalında vurulan Suriye ordusuna ait bir tanka ait olduğu iddiasıyla paylaşılmış. 

Yüksek etkileşim alan bu iddia Suriye’deki teyit platformu Verify-Sy tarafından da incelenmiş. 

Sonuç olarak paylaşımın Barış Pınarı Operasyonu esnasında vurulan bir Türk tankını gösterdiği iddiası doğru değil. Körfez Savaşı sırasında gerçekleştirilen bir operasyona ait bir fotoğrafın, Barış Pınarı Operasyonu sırasında çekildiği iddiasıyla paylaşılması yanlış bilginin en yaygın türlerinden “hatalı ilişkilendirme”ye örnek gösterilebilir.

Kaynaklar

Verify-Sy, Görselin Türk tankına ait olduğu iddiayla ilgili inceleme, 13 Ekim 2019

Wikipedia, Çöl Fırtınası Operasyonuyla ilgili bilgiler

Tanks-encyclopedia.com, Type-69 tipi tank ile ilgili bilgiler