Fotoğrafın Suriyelilerin Türkiye’ye gelen Afganları protesto ettiğini gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Hatay’da yaşayan Suriyeliler Türkiye’ye sığınan Afganları protesto etti.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafla Hatay’da yaşayan Suriyeli sığınmacıların Türkiye’ye gelen Afganları protesto ettiği iddia edildi. Fotoğraf, Takunya isimli Facebook sayfasında 7 binden fazla paylaşım aldı.


Ancak fotoğraftaki Suriyelilerin Türkiye’ye gelen Afganları protesto ettiği ve pankartlarda Afganlara yönelik yazılar yazdığı iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2015 yılında Gaziantep’te Rusya’nın Suriye’ye müdahalesini protesto eden Suriyelilere ait olduğu belirtilerek paylaşılmıştı. Fotoğraftaki pankartlar ise montajlanmış.

Fotoğrafın orijinali;

Pankartlarda yazanlar Suriye’ye yapılan dış müdahaleleri ve Esad’ı eleştiriyor

Gaziantep’teki protestolarda kullanılan pankartlarda ise yabancı ülkelerin Suriye’deki müdahalesini eleştiren, Suriyelilerin özgürlüğünün yabancı ülkelerin kontrolünde olamayacağını belirten ifadeler yer alıyor.

Protestonun yapıldığı yer Gaziantep, Kırkayak Parkı

İddia fotoğrafta protestocuların arkasında yer alan camlı binadan da anlaşılabileceği gibi, protestonun yapıldığı yer Gaziantep, Kırkayak Parkı.

Kırkayak Parkı, Gaziantep

Kaynaklar:

Haberler.com, Suriyelilerin Rusların saldırılarını protesto ettiği haber, 8 Kasım 2015

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Haberler.com, Suriyelilerin Rusların saldırılarını protesto ettiği haber, 8 Kasım 2015