Fotoğrafın Tokat girişindeki bir reklam panosunu gösterdiği iddiası

İDDİA: Üzerinde obez bir kedi olan ve “Eğer biri kilonuzla dalga geçerse onları da yiyin” metni okunan tabelayı gösteren fotoğraf Tokat’ta çekildi. 

YANLIŞ

Twitter’da popüler kedi içerikleriyle ünlü bir kullanıcı tarafından paylaşılan gönderide, Tokat girişinde üzerinde obez bir kedi görseliyle “Eğer biri kilonuzla dalga geçerse onları da yiyin” metni yer alan bir tabela olduğu iddia edildi. İleti şu ana kadar 700’den fazla retweet ve 12 bine yakın beğeni aldı.

Ancak bu pano fotoğrafı Tokat’ta çekilmedi. Görsel, üzerine istenen reklam yerleştirmesi yapılabilmesi için üretilen maket (mockup) bir fotoğrafa metin yerleştirilerek oluşturulmuş.

Görsel montaj

İnternette tersine görsel arama yaptığımızda orijinal maket görselin Ocak 2018’de yayınlanan ilk haline erişebiliyoruz:

Bu maket görsele, daha sonra neonsezer isimli bir Instagram kullanıcısı tarafından iddiadaki metin yerleştirilmiş. Bu işlem sırasında, benzer neon metinleriyle meşhur Instagram hesabı, görsele imzasını da bırakmış. 

İddia konusu tweet’in, çoğunlukla parodi içerikler üreten sahibi ise, görseli alıntılarken bu imzayı kaldırmış ve fotoğrafın Tokat’ta çekildiğini de öne sürmüş. 

Metnin İngilizcesi de popüler 

İddia konusu görselde kullanılan metin de orijinal değil. Metnin İngilizcesi de (Eat whatever you want and if anyone tries to lecture you about your weight eat them too – İstediğinizi yiyin ve size kilonuz hakkında ders vermeye kalkan olursa onu da yiyin) tüketim ürünlerinin üzerinde sıkça kullanılan popüler bir kalıp. Cümleyi ilk kimin sarf ettiği bilgisine ise ulaşılamıyor; anonimleşmiş. Türkçe’de kullanımı da yeni değil.  

Özetle parodi amacıyla üretilen görseldeki reklam panosunun Tokat’ta olduğu bilgisi doğru değil. Görsel dijital ortamda üretilmiş. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Neonsezer Instagram hesabı 

Goodmockups.com 

Sourpuffshop.com