Fotoğrafın Türk bayrağı yakan Suriyelileri gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Suriyeliler Türk bayrağı yaktı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın Türk bayrağı yakan Suriyelileri gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta “Atatürk Sevenler Sayfası” isimli sayfa tarafından paylaşılan fotoğraf 20 bin kez paylaşıldı ve bin 500 kullanıcı tarafından beğenildi. Söz konusu fotoğraf Facebook’ta diğer kullanıcılar tarafından da paylaşıldı. “Farkında Mısınız” isimli başka bir sayfa da aynı eylemde başka açıdan çekilmiş fotoğraftaki kişilerin Türk bayrağı yakan Suriyeliler olduğunu iddia etti

Fakat Türk bayrağını yakan fotoğraftaki grubun Suriyeli olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraf 2015 yılında Irak’ın başkenti Bağdat’ta Türkiye’nin Musul’daki askeri varlığına karşı düzenlenen protestolar sırasında çekildi.

Fotoğraf 2015 yılında Irak’ta çekildi

Suriyelilerin Türk bayrağı yaktığı iddiasıyla paylaşılan fotoğraf, 2015 yılında Irak’ta bulunan Başika Üssü’ne Türkiye’den askeri güçlerin takviye edilmesi üzerine başlayan protestolarda 12 Aralık 2015 tarihinde çekildi.

Kaynak: Reuters

Şii milis güçleri tarafından 2015 yılında Irak’ın başkenti Bağdat’ın merkezinde bulunan Tahrir Meydanı’nda düzenlenen protestolara birçok kişi Irak ve Haşdi Şabi bayraklarıyla katılmıştı. İddia fotoğrafta görülen bayraklar aşağıdaki gibi Irak ve Haşdi Şabi’ye ait.

Kaynak: Flagpedia

Irak’ta gerçekleşen protestolara katılan milislerin Haşdi Şabi bayrağı taşıdığı görüntü.

Kaynak: Reuters

Kaynak: Getty Images

Haşdi Şabi (Halk Seferberlik Güçleri), IŞİD’in 2014’te Musul’u ele geçirmesinin ardından, Iraklı farklı milis güçlerinin bir araya gelmesiyle kurulan devlet destekli bir örgüt.

Protestolarda Türkiyeli şirketlere ait reklam panolarına da zarar verildi.

Kaynak: Reuters

Türkiye’den ve yurtdışından birçok kaynak protestoları haber yaptı

Söz konusu protestolar 2015 yılının Aralık ayında birçok haber sitesi tarafından haber yapıldı.

Irak’ta Türk askerlerinin bulunmasına karşı yapılan protestolar “Irak’ta Türk bayrağı yakıldı” başlığıyla Al Jazeera Türk, Habertürk, Sözcü, Kazete, Milliyet, Mynet ve Hürriyet gibi sitelerin haberlerinde yer aldı. Protestolarla ilgili Reuters, Al Arabiya, Youm7 ve RT gibi haber sitelerinin de haberlerini görmek mümkün.

Söz konusu protestolar TV kanallarının ana haber bültenlerine de konu olmuştu.

Irak’ta Türk bayrağı yakılan protestolar neden gerçekleşti?

Türkiye’nin Irak’ta bulunan Başika Üssü’ne asker takviyesi yapmasına karşı doğan tepkilerin sokağa yansımasıyla gerçekleşen eylemlerde, protestocular Türkiye bayrağı yakarak tepkilerini göstermişti. Eylemler Türkiye’nin Musul yakınlarındaki Başika Üssü’ne gönderdiği asker takviyesini geri çekmesi amacıyla yapılmıştı. Söz konusu takviye Başika üssü’ne karşı IŞİD militanları tarafından yapılan tehditler sonucu gerçekleşmişti.

Protestoların başlamasının ardından Irak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) mektupla başvuruda bulunarak Türkiye’nin askeri varlığının Irak’tan bir an önce ve koşulsuz geri çekilmesi talebinde bulunmuştu. Yaşanan protestolar ve BMGK başvurusundan sonra Irak’ın Musul şehri yakınlarındaki Başika Üssü’nde bulunan Türk askerlerinin bir kısmının çekilip ülkenin kuzeyine doğru ilerlediği bildirildi.

Kaynak: Reuters

Türkiye ile Irak arasındaki ilişkiler 2014 yılında Musul’un kuzeydoğusundaki kampa IŞİD’le savaşacak ekiplere eğitim vermek amacıyla asker yollanmasından bu yana gerginliğini sürdürüyordu.

Sonuç olarak söz konusu fotoğrafın Türk bayrağını yakan Suriyelileri gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf 2015 yılında Irak’ta bulunan Türkiye’nin askeri varlığına karşı Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda yapılan protestolar sırasında çekildi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Al Jazeera Türk, Bağdat’ta Türk bayrağının yakılmasıyla ilgili haber, 12 Aralık 2015

Flagpedia, Irak bayrağı

BBC, Haşdi Şabi ile ilgili yazı, 29 Ekim 2016

Hürriyet, Irak’ta Türk bayrağının yakılmasıyla ilgili haber, 12 Aralık 2015

Reuters, Irak’ta Türkiye karşıtı gerçekleşen protestolarla ilgili haber,12 Aralık 2015

Al Arabiya, Irak’ta Türkiye’ye karşı gerçekleşen eylemlerle ilgili haber, 12 Aralık 2015

Youm7, Irak’ta Türk bayrağının yakılmasıyla ilgili haber, 12 Aralık 2015

RT, Irak’ta Türkiye karşıtı gerçekleşen eylemlerle ilgili haber, 12 Aralık 2015

YouTube, Star Tv’nin Irak’ta gerçekleşen eylemlerle ilgili haberi, 13 Aralık 2015

The Guardian, Türkiye’nin Irak’a yaptığı askeri takviye hakkında haber, 7 Aralık 2015

BBC, Türkiye’nin Başika üssü ile ilgili yazı, 18 Aralık 2015

YouTube, Irak’ta Türkiye karşıtı gerçekleşen eylemlerle ilgili video, 12 Aralık 2015

Al Jazeera, Irak’ın BMGK başvuru ile ilgili haber, 12 Aralık 2015

BBC, Başika Üssü’ndeki askerlerin bir kısmının çekilmesiyle ilgili haber, 14 Aralık 2015

BBC, Irak’ın BMGK başvurusu ile ilgili haber, 12 Aralık 2015