Fotoğrafın Türkiye’de makam araçlarının konvoyunu gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf Türkiye’de makam araçlarının Cuma namazı konvoyunu gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada ilk olarak 2016’da yayılan bir fotoğraf son günlerde yeniden dolaşıma girdi. Bisiklete binen Hollanda başbakanıyla bir konvoy fotoğrafının karşılaştırıldığı paylaşımda, konvoy fotoğrafının Türkiye’de Cuma namazına giden makam araçlarına ait olduğu iddia edildi.

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf, 2014’te düşen Malaysia Airlines uçağında hayatını kaybedenlerin cenaze konvoyunu gösteriyor.

Fotoğraf 2014’teki cenaze konvoyundan

Paylaşımlardaki konvoy fotoğrafını tersten görsel aramayla arattığımızda aslında 2014’teki bir cenazeye ait olduğunu öğreniyoruz. Fotoğraf, 17 Temmuz 2014’te Amsterdam-Kuala Lumpur uçuşu sırasında düşen Malaysia Airlines’a ait uçakta hayatını kaybeden yolcuların cenazesini taşıyan konvoyu gösteriyor. 290’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği uçak Ukrayna’ya düşmüş, cenazeler ülkelerine gönderilmişti. Hayatını kaybeden Hollanda vatandaşları için ülkelerinde bir anma töreni düzenlenmişti.

Fotoğrafın farklı bir açıdan çekilmiş hâline ulaşmak da mümkün. Bu fotoğrafta araçların içindeki tabutlar açıkça görülüyor. Ayrıca plakalar Türkiye’ye ait değil, fotoğrafta Hollanda’ya ait NL plaka kodunu görmek mümkün.

Soldaki fotoğrafın 2010’dan beri Hollanda’nın başbakanı olan Mark Rutte’ye ait olduğu doğru. Sağ alttaki fotoğraf da 2016’ya kadar Almanya Maliye Bakanı olarak görev yapan Peer Steinbrück’e ait. 

Avrupa’da siyasi liderlerin bisiklet kullanmaları alışıldık bir durum. Ancak bu makam aracı kullanmadıkları anlamına gelmiyor. Bu iddiada bisiklete bindiğini gördüğümüz Mark Rutte ve Peer Steinbrück de makam aracına biniyor. Diğer yandan Türkiye’de hükümet temsilcilerinin gündelik hayatta bisiklet kullanmaları o kadar olağan değil.  

Sonuç olarak konvoy fotoğrafının Türkiye’deki makam araçlarına ait olduğu iddiası doğru değil. İddia bu hâliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Seattle Times, Ukraine disaster in search of an investigation, 24 Temmuz 2014

DailyMail, Convoy of 74 hearses carries the bodies of MH17 victims to military barracks in Holland to be identified by team of forensic experts, 24 Temmuz 2014

CNN, In somber ceremony, Dutch receive the first remains of MH17 victims, 24 Temmuz 2014

Getty Images, Repatriation Of The Victims From Malaysia Airlines MH17 Crash, 24 Temmuz 2014

NTV, Grüne: Abgeordnete sollen zur Arbeit radeln, 5 Temmuz 2016

SAAB Planet, Mark Rutte Continues to Drive Saab, 1 Haziran 2020

Alamy, Peer Steinbrueck, 16 Ocak 2013