Fotoğrafın Türkiye’de yetişen 205 kiloluk rekor kıran karpuzu gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf, Türkiye’de yetişen ve rekor kıran 205 kiloluk karpuzu gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada dolaşımda olan bir fotoğrafta Türkiye’de yetişen 205 kiloluk karpuz ile dünya rekoru kırıldığı iddia edildi. Osmaniye Şehri isimli Facebook sayfası tarafından paylaşılan gönderi yaklaşık 10 bin kişi tarafından beğeni alırken 45 bine yakın kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Ancak fotoğraftaki karpuzun Türkiye’de yetiştiği iddiası doğru değil. Karpuz, Todd Dawson isimli bir kişi tarafından ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde yetiştirilmiş. Görseldeki karpuzun ağırlığını net olarak tespit etmek mümkün olmasa da Dawson’ın yetiştirdiği en ağır karpuzun 143 kilo ağırlığında olduğu biliniyor.

Görseldeki karpuz ABD’den

Our State isimli Kuzey Karolina’daki gelişmeler üzerine içerik üreten bir internet sitesi 30 Mayıs 2012 tarihinde Todd Dawson ile dev karpuzları hakkında “Karpuz Adam” başlıklı bir içerik yayımlamış. İçerikte bu karpuzları nasıl yetiştirdiğinden bahseden Dawson’ın dev karpuzları yetiştirdiği bahçesinin Kuzey Karolina’da bulunan Wake ilçesinin güneyinde yer aldığı bilgisine erişilebiliyor. 

7 Eylül 2018 tarihinde Super-Sod isimli bir Youtube kanalında paylaşılan bir videoda ise Todd Dawson’ın dev karpuzlarının dünya rekoru değil eyalet rekoru kırmış olduğu bilgisi mevcut. Bu videoda Dawson, yetiştirdiği en büyük karpuzun 316 pound ağırlığında (143 kilogram) olduğunu da belirtiyor. 

Günlük hayatında buzdan heykeller yapan Todd Dawson kendi Youtube kanalında dev karpuzlar ve buz heykelleri ile ilgili videolar paylaşıyor.

Dünyanın en ağır karpuzu rekoru 159 kilogram

Guinness rekorlar kitabında yer alan Dünya’nın en ağır karpuzu rekoru 159 kilogram ile 2013’te ABD’nin Tennessee eyaletinde kaydedilmiş

Konu ile ilgili erişilebilen en güncel bilgi Yeni Şafak’ta yer alan 8 Eylül 2017 tarihli bir haberden. İlgili haberde Türkiye’de yetişen en ağır karpuzun Diyarbakır’da yetişen ve 2014 yılı itibari ile tescillenen 62 kilo 700 gramlık karpuz olduğu bilgisi yer alıyor. 

Sonuç olarak görselde gözüken dev karpuzun Türkiye’de yetiştiği iddiası doğru değil. Karpuz, Kuzey Karolina’da buz heykeltıraşı Todd Dawson tarafından yetiştirilmiş. Bu iddia yanlış bilgi türleri arasından bağlamdan koparma olarak sınıflandırılabilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Our State, The Watermelon Man, 30 Mayıs 2012

Youtube, Growing Giant Watermelons with Todd Dawson and Soil3, 7 Eylül 2018

Youtube, Todd Dawson’ın kanalı

Youtube, How to grow giant watermelons part 1 (6-30-13), 1 Temmuz 2013

Guinness World Records, Heaviest watermelon

Yeni Şafak, Diyarbakır karpuzu görücüye çıktı: En büyüğü 52 kiloyu aştı, 17 Temmuz 2014