Fotoğrafın Türkiye’nin sahip olacağı yerli savaş gemisini gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Türkiye’nin 2019 yılında sahip olacağı yerli savaş gemisi.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, Türkiye’nin yapımını tamamlanmak üzere olduğu milli savaş gemisini gösterdiği iddia edildi. Dünyada ABD, Çin ve Rusya’dan sonra Türkiye’nin savaş gemisine sahip olan 4. ülke olacağı ve geminin  2019 yılında denize indirileceği iddiası da paylaşılan görsellerde yer aldı.

Lider Erdoğan isimli sayfa tarafından 22 Mart’ta Facebook’ta paylaşılan görsel yaklaşık 2 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Fotoğraflar bir süredir Çin’in yeni uçak projesi iddiasıyla paylaşımda

Ancak fotoğrafın, Türkiye’nin 2019 yılında sahip olacağı milli savaş gemisine ait fotoğraf olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraflar bir süredir Çin’in yeni nesil uçak gemisinin tasarımları olduğu iddiasıyla internette dolaşımda.

Fotoğrafın orijinaline bakıldığında geminin ortasında yer alan Türk Bayrağı’nın montaj olduğu anlaşılabiliyor. Orijinal fotoğrafta ise başka bir sembol yer alıyor.

Gemi tasarımının 4 farklı açıdan görsellerinin bulunduğu ve “Çin’in yeni nesil uçak gemisi” başlıklı 30 Nisan 2012 tarihli yazıya ulaşmak mümkün.

Söz konusu görsellerin 15 Şubat 2013’te Before Its News isimli sitede yer aldığı görülebiliyor. Yazıda yeni nesil gemilerin diğer gemilerden daha hızlı hareket edeceği ifade ediliyor.

Görselin China Daily Mail isimli haber sitesine 7 Ekim 2013’de konu olduğu, gemilerin orduya katılmasından sonra Çin’in bölgesinde hegemonyasının artacağının belirtildiği bir habere ulaşmak mümkün.

Yine fotoğrafların 12 Aralık 2014’te Strategypage isimli internet sitesinde kullanıldığı ve yapım aşamasında olan söz konusu yeni nesil gemilerin 2015 yılında tamamlanacağı belirtiliyor.

Doğrulama sitesi Snopes’un 2011 yılında e-posta yoluyla yayılan gemi görselleri hakkındaki bir analizine ulaşılabiliyor. Snopes, Çin’in yeni nesil savaş gemileri olduğu iddiasıyla dolaşan görsellerin Çin ordusuyla bağlantısının olmayabileceğini ve Çin’in halihazırda böyle bir gemi inşa ettiğine dair herhangi bir belge bulamadıklarını ifade ediyor.

Çin’in ilk yerli uçak gemisi 2017’de suya indirilmişti

Yapımına 2015’de başlanan ‘Type 001A’ isimli uçak gemisi, 2017 yılında Çin’in Kuzey Kore ile sınırı olan Liaoning bölgesinde bulunan Dalian kentindeki limanda yapılan törenle suya indirilmişti.

Türkiye’nin farklı gemi projeleri mevcut

Türkiye’nin yerli ve milli savaş gemisi üretme çabaları çeşitli projelerle devam ediyor. Yerli ve milli silahlarla donatılacak İ sınıfı İstanbul Fırkateyni’nin inşasının 2021 yılında tamamlanması planlanıyor.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından amfibi (çıkarma) gemisi TCG – Bayraktar’ın ise yüzde 70’inin yerli sanayi katılımıyla gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

Son olarak Sedef Tersanesi’nin inşa edeceği uçak ve helikopter gemisi olarak belirtilen TCG-Anadolu’nun ise yapımının 2021’de tamamlanacağı belirtiliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.