Fotoğrafın Tuzla’da üretilen yüzde 100 yerli denizaltıyı gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf Tuzla’da üretilen yüzde 100 yerli denizaltıyı gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak iletilen fotoğrafta yer alan denizaltının yüzde 100 yerli olarak Tuzla Tersanesi’nde üretildiği iddia edildi. Erdoğancılar adlı Facebook sayfası tarafından paylaşılan görsel yaklaşık bin beğeni alırken 300’ün üzerinde kullanıcı tarafından paylaşılmış.

Ancak fotoğrafın Tuzla’da üretilen yüzde 100 yerli denizaltıyı gösterdiği iddiası doğru değil. Görseldeki denizaltı Rus yapımı Arkhangelsk TK17.

Fotoğraftaki denizaltı Rusya’dan

World of Engineering adlı bir Twitter sayfasında iddia konusu görselin Alexey Zemlyakov adlı bir fotoğrafçıya ait olduğu belirtiliyor. Alexey Zemlyakov’un ise Rusya merkezli bir fotoğraf paylaşım platformu olduğu anlaşılan PhotoSight.ru’da bir sayfası bulunuyor. Zemlyakov’un paylaşımlarının 18, 19 ve 20. sayfalarında ilgili denizaltının farklı açılardan çekilmiş birçok görüntüsüne ulaşılabiliyor. Fotoğraflar Zemlyakov tarafından Haziran 2017’de çekilmiş.

Zemlyakov’un paylaşımlarından birinde ise denizaltının ismi Arkhangelsk olarak belirtiliyor.

Bu isim internette aratıldığında 1983 yılında denize indirilen Arkhangelsk TK17 kodlu bir Rus denizaltısına rastlanıyor. 1986’da faal hale gelen ve 1988 yılında göreve başlayan bu denizaltı, günümüzde Rus ordusunda aktif olarak kullanılmamakta. Russia Today’in Mayıs 2016’da paylaştığı bir habere göre ilgili denizaltı silahlarından arındırılıyor.

Türkiye’de MİLGEM Projesi kapsamında çalışmalar sürüyor

“Milli Gemi (MİLGEM) Projesi”  kapsamında Türkiye’de de yerli kaynaklara dayanan gemi ve denizaltı inşası çalışmaları sürüyor. Bu bağlamda T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın internet sitesinden proje hakkında bilgi edinmek mümkün. Proje ile askeri gemilerin tasarımı ve inşasında dışa bağımlılığın mümkün olduğunca azaltılması hedefleniyor. Yeni Şafak’ın Kasım 2018 tarihli bir haberine göre Aydınreis isimli bir denizaltı da MİLGEM kapsamında inşa edilmiş ve Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmiş.

Malumatfuruş isimli köşe yazılarını doğrulama üzerine çalışmalar yapan sitede de bu analize konu olan iddia ile ilgili bir yazı mevcut

Rusya donanmasına ait bu denizaltının Tuzla Tersanesi’nde yüzde 100 yerli üretildiği iddiası, yanlış bilginin en yaygın 7 türünden hatalı ilişkilendirme kategorisinde sınıflandırılabilir.

Kaynaklar

Twitter, World of Engineering tarafından atılan tweet

PhotoSight, Alexey Zemlyakov’un sayfası

Rusnavy, Arkhangelsk TK17 hakkında bilgi 

RT, Denizaltı ile ilgili haber, 11 Mart 2016

T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı, MİLGEM Projesine ilişkin bilgi

Yenişafak, Aydınreis isimli denizaltı ile ilgili haber, 4 Kasım 2018

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, World of Engineering tarafından atılan tweet

PhotoSight, Alexey Zemlyakov’un sayfası

Rusnavy, Arkhangelsk TK17 hakkında bilgi 

RT, Denizaltı ile ilgili haber, 11 Mart 2016

T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı, MİLGEM Projesine ilişkin bilgi

Yenişafak, Aydınreis isimli denizaltı ile ilgili haber, 4 Kasım 2018