Fotoğrafın Vietnam’da yaşayan koyun tilkisini gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf Vietnam’da yaşayan koyun tilkisini gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Vietnam’da yaşayan koyun tilkisine ait olduğu iddia edildi. Facebook’ta Susesi isimli bir sayfa tarafından paylaşılan fotoğraf, yaklaşık 400 beğeni ve bin paylaşım aldı.

Ancak fotoğrafın Vietnam’da yaşayan koyun tilkisini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf ABD’li sanatçı Calyn McLeod’un bir eserini gösteriyor.

Fotoğraf, Calyn McLeod’un eserlerinden birini gösteriyor

İddia konusu fotoğraf tersine görsel arama tekniği ile aratıldığında, karşımıza görselin gerçekte ABD’li bir sanatçı tarafından yapılan bir eser olduğu bilgisi çıkıyor. İddia konusu fotoğraf, Calyn McLeod’un 2014 yılında polimer kil ve akrilik boya kullanarak yaptığı Cloud Antelope isimli eseri gösteriyor. McLeod’un bu eseri, sanatçının kendi internet sitesi olan CMWyvern’de de görülebilir.

Ayrıca sanatçı eserlerini Etsy üzerinden satışa sunuyor. 

Cloud Antelope ve benzer konseptte yapılmış diğer eserler, sanatçının Deviant Art’da oluşturmuş olduğu profilinde görülebilir.

Sonuç olarak fotoğrafın Vietnam’da yaşayan koyun tilkisini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, ABD’li sanatçı Calyn McLeod tarafından 2014 yılında yapılmış olan Cloud Antelope isimli eseri gösteriyor. Söz konusu iddia hatalı bilginin en yaygın türlerinden biri olan ‘‘hatalı ilişkilendirme’’ kategorisine örnek olarak gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

CMWyvern, Sanatçının internet sitesi

Deviant Art, Sanatçının profili

Etsy, Eserlerin satıldığı internet sitesi