Fotoğrafın Yunanistan’da Ayasofya için yarıya indirilen bayrağı gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf 24 Temmuz’da Ayasofya için Yunanistan’da bayrakların yarıya indirilmesini gösteriyor. 

YANLIŞ

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde paylaşılan bir fotoğrafın, 24 Temmuz’da Ayasofya’nın ibadete açılması nedeniyle Yunanistan’ın yas ilan edilmesi vesilesiyle yarıya indirilen bayrağı gösterdiği iddia edildi.

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf 2018 yılındaki yangınlar nedeniyle ilan edilen ulusal yas sonrası yarıya indirilen bayrağı gösteriyor.

Fotoğraf 2018 yılından

Fotoğrafı tersine görsel arama teknikleriyle aradığımızda 2018 yılına ait olduğunu anlıyoruz. Görsel ilk olarak Associated Press’in 26 Temmuz 2018 tarihli haberinde yer alıyor. Yunanistan’da 2018 yılında çıkan yangınların konu edildiği haberde, görsel hakkında bilgi verilmiş. Atina’daki Akropolis’te bulunan bayrağın 25 Temmuz 2018 tarihinde ülkede yangınlardan dolayı ilan edilen üç günlük ulusal yas nedeniyle yarıya indirildiği bilgisi paylaşılmış. Ayrıca burada fotoğrafın AP muhabiri Theodora Tongas tarafından çekildiği de belirtilmiş.

Daily Mail’de de yer alan fotoğrafın 2018 yılındaki Yunanistan orman yangınları haberinde de paylaşıldığını görüyoruz. Yine birçok haber sitesinde de Akropolis tepesindeki bayrağın yarıya indirilmesinin nedeninin 2018 yılında Yunanistan’da çıkan yangından dolayı ilan edilen ulusal yas olduğu görülebilir. Yine bu haberlerde de fotoğrafın kaynağının AP olduğu bilgisi paylaşılmış.

Sosyal medyada 24 Temmuz 2020 tarihinde paylaşılan Akropolis fotoğraflarından da bayrağın yarıya indirilmediği açıkça görülüyor.

Yunanistan’da Temmuz 2018’de başkent Atina yakınlarında orman yangını çıkmış, 80’e yakın insan hayatını kaybetmişti. Ülke tarihinin en büyük felaketi olarak görülen yangınlar nedeniyle, ülkede üç günlük ulusal yas ilan edilmiş, bayraklar yarıya indirilmişti.

Diğer yandan iddia edildiği gibi Yunanistan’da Ayasofya’nın ibadete açılması nedeniyle hükümet tarafından ulusal yas ilan edilmedi. Teyit, ele aldığı analizle 24 Temmuz’da ilan edilen yasın resmi bir karara dayanmadığını ortaya koymuştu. 24 Temmuz’da bazı Ortodoks kiliselerinde sabah saatlerinden itibaren yas çanları çalındı, yine kiliselerin önünde bulunan bayraklar yarıya indirildi

Sonuç olarak fotoğraf 24 Temmuz 2020’den değil. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

AP, Grim house search yields more bodies in Greek fires, 81 dead, 25 Temmuz 2018

Daily Mail, Grim house search yields more bodies in Greek fires, 81 dead, 25 Temmuz 2018

China Daily, Arson linked to deaths in Greek town built like 'fire trap', 27 Temmuz 2018

BT, Burned-out homes searched after dozens die in Greek wildfires, 25 Temmuz 2018

Sky news, Greece wildfires: Terror police investigate after 'armageddon' blazes near Athens, 26 Temmuz 2018

Breaking News, Greek authorities believe wildfire that killed at least 83 people was started deliberately, 27 Temmuz 2018

News.com, Greece fires: Minister Nikos Toskas resigns in fire aftermath, 4 Ağustos 2018

İol, Grim house-to-house search yields more bodies in Greek fires, 26 Temmuz 2018

AA, Orman yangını Yunanistan tarihinin en büyük felaketlerinden biri, 27 Temmuz 2018

NTV, Yunanistan'da bayraklar yarıya indirildi, 24 Temmuz 2020

Kathimerini, Yunan medyasında yer alan yas haberler, 24 Temmuz 2020