Fotoğrafın yüzme eğitmenliği yapan Tesla’yı gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Tesla’nın yüzme eğitmeniyken çekildiği fotoğraf.

YANLIŞ

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda deniz kıyısında fotoğrafı çekilen yüzme eğitmeninin, bilim insanı Nikola Tesla olduğu iddia edildi. Fotoğraf, Onedio’da “Nikola Tesla’nın 21. yy ile Alakalı Kehanetleri Sizi Önce Şaşırtıp, Sonra Gururlandıracak!” içeriğinde paylaşıldı ve içerik 3 bin 900 paylaşım aldı. İddia fotoğraf, Sözcü, SonDakika, mynet, Haberler.com gibi haber sitelerinde de paylaşıldı.

Ancak fotoğrafın Tesla’ya ait olduğu iddiası doğru değil. Fotoğrafın çekildiği tarihlerde Tesla, uzaktan kumandalı deniz taşıtı patentini almaya çalışıyor. Ayrıca çocukluğunda yüzmeyle ilgili yaşamış olduğu travmatik tecrübelerin, Tesla’yı yüzmeden uzaklaştırmış olması da muhtemel.

Fotoğraf 1898 yılından

TinEye’da yapılan tersine görsel aramayla, fotoğrafın çekim yeri ve tarihinin “Midland Beach – 1898” olduğu ortaya çıkıyor. Bu bağlamda, konum ve tarihe göre bir arama yapıldığında, New York’ta bulunan Midland Beach’in fotoğrafın çekildiği konum olduğu NYC Parks’in internet sitesinde görülebiliyor. Dolayısıyla, fotoğrafın 1898 yılına ait olduğu anlaşılıyor.

Tesla 1898 yaz aylarında hareket eden deniz taşıtları çalışmasının patentini almaya çalışıyordu

Fotoğrafta ay veya gün detayı olmasa da, çevreye ve insanların kıyafetlerine bakıldığında yaz aylarında çekilmiş olduğu görülebiliyor. Nikola Tesla da Temmuz 1898’de, Amerika’da “hareket eden deniz taşıtları” ile ilgili çalışmasının patent başvurusunu yapmıştı. US613809 numaralı patent başvurusu Google Patents sayfasında görülebiliyor. Bu da, Tesla’nın patent başvurusundan önce çalışmasıyla ilgilendiğine dair bir delil olarak ortaya çıkıyor.

Buna ek olarak, Tesla otobiyografisinde, gençlik döneminde, yüzmeyle alakalı yaşadığı ve ölümden döndüğü iki olaydan bahsediyor. Bu olaylar da gelişim çağındaki bir genç için travmatik sayılabilecek olaylar olduğundan, Tesla’nın yüzme eğitmeni olarak çalışmasını zorlaştırabilecek bir deneyim olduğu söylenebilir.

Yüzme eğitmeni ve Tesla’nın yüz hatları arasında farklılıklar var

Bunun yanı sıra, Amerika’da doğrulama yapan, Snopes isimli internet sitesinde fotoğrafın Tesla’ya ait olduğu iddiasının doğru olmadığı belirtiliyor. Snopes, Tesla’nın 1896 yılına ait bir fotoğrafını ve eğitmenin fotoğrafını kıyaslayarak farklılıkları ortaya koyuyor. Snopes’ta yer alan yazıya göre, fotoğrafın çekildiği tarih olan 1898’de Tesla 42 yaşında, ve yüzme eğitmeni, Tesla’nın fotoğrafına göre daha genç gözüküyor.

Snopes, yüzme eğitmeniyle Tesla’nın alın çizgileri ve yüz hatları arasındaki farklılıklara vurgu yaparak aynı kişi olamayacaklarını belirtiyor. Ayrıca Tesla’nın kulaklarıyla yüzme eğitmeninin kulaklarının da farklı olduğu ifade ediliyor.

Fotoğraftaki kişinin kim olduğu bilinmese de, Tesla olmadığı yönünde deliller bulunuyor. Sonuç olarak, fotoğrafın Tesla’ya ait olmadığı, Tesla’nın çalışmaları ve tecrübeleri göz önünde bulundurularak söylenebilir.

Son Güncelleme: 27.09.2018 / 12.20

  • Doğrulama sitesi Snopes’un Tesla hakkında yayınladığı analizin “doğru” olduğu şeklindeki ifade düzeltilmiştir.
  • Tesla ve yüzme eğitmeninin karşılaştırması için kullanılan fotoğrafa işaretçiler eklenmiştir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Nyc Parks, Parkcentric: Photographs From The Museum of the City Of New York, 1890-1940

Snopes, Was Nikola Tesla a swimming instructor?, 16 Mayıs 2018

My First Efforts At Invention, Nikola Tesla’s Autobiography

Google Patents, Method of and apparatus for controlling mechanism of moving vessels or vehicles, 1 Ocak 1898