Fotoğrafın Zonguldak’taki okul müdürüne ait “kral dairesini” gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Zonguldak’taki bir okul müdürüne ait kral dairesi.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafların, Zonguldak  Erdemir Anadolu Lisesi’nde kendisine “kral dairesi” yaptırdığı belirtilen okul müdürünün odasını gösterdiği iddia edildiBir kullanıcı tarafından 20 Eylül 2018’de Twitter’da paylaşılan fotoğraf, yaklaşık bin 500 kişi tarafından beğenildi. Ayrıca fotoğraf, Gazete Manifesto isimli internet sitesi tarafından da kullanıldı.

Kullanılan kral dairesi fotoğrafı bir otele ait ancak okul müdürü hakkında benzer iddialar var

Ancak fotoğrafın, Zonguldak Erdemir Anadolu Lisesi müdürüne ait olduğu belirtilen “kral dairesini” gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, Bodrum Turgutreis’te bir otel için yapılan kral dairesini gösteriyor.

Söz konusu fotoğrafa, Milliyet Gazetesi tarafından yapılan 28 Mart 2017 tarihli bir haberde rastlamak mümkün. Haberde, 2017 yılında biteceği belirtilen bir otel için E & G Mobilya tarafından yapılan kral dairesinin tasarımının 500 bin dolara mal olduğu ifade ediliyor. Gecelik fiyatının 15 bin dolar olacağı ifade edilen odanın diğer fotoğraflarını da haberde görmek mümkün.

Fotoğrafların, Bodrum’daki bir otelin kral dairesi olduğu belirtilerek çeşitli medya kuruluşları tarafından kullanıldığını söylemek mümkün. Vatan Gazetesi ve Ensonhaber isimli internet sitesinin yaptığı 2017 tarihli haberlerde, Bodrum’daki bir otel için kral dairesi yapıldığı ve dairedeki yatağın isminin “Titanic” olduğu ifade ediliyor. E & G Mobilya tarafından yapıldığı belirtilen odanın hangi otel için hazırlandığı ise belirtilmiyor.

teyit.org, E & G Mobilya’ya odanın hangi otelde olduğunu sordu

Ancak, internette yapılan araştırmada E & G Mobilya tarafından dizayn edilen kral dairesinin hangi otelde yer aldığına dair bir bilgiye rastlanmıyor. Bunun üzerine söz konusu firma ile iletişime geçen teyit.org, kral dairesinin Turgutreis’teki Golden Beach Otel için yapıldığı bilgisine ulaştı.

Turgutreis’teki Golden Beach Otel’in internet sayfası incelendiğinde ise yine söz konusu oda hakkında bir bilgiye ulaşılamıyor. Otel ile görüşen teyit.org ise, söz konusu odanın Golden Beach’de bulunduğu ancak müşterilerin kullanımına kapalı olduğu ve sadece patronlar tarafından kullanılabildiğini öğrendi. Yani söz konusu kral dairesinin Golden Beach Otel’de bulunduğunu söylemek mümkün.

Erdemir Anadolu Lisesi müdürünün okula “kral dairesi” yaptırdığı iddia ediliyor

Hürriyet’in 20 Eylül 2018 tarihli haberine göre, 2018’in yaz aylarında Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri bazı yolsuzlukların yapıldığı iddiasıyla Zonguldak Erdemir Anadolu Lisesi’nde soruşturma başlattı. Müfettişler, yurtta kalan öğrencilerden para alındığı, devlet tarafından öğrencilere gönderilen kırtasiye giderleri ile harçlıkların okul müdürü ve müdür yardımcısının kendi hesaplarına aktarıldığını ve bu yolla öğrencilerin 180 bin TL dolandırıldığını tespit etti.

Bunun üzerine okul müdürü E.M İstanbul’a tayin edilirken müdür yardımcısı S.Ö ise Zonguldak’taki başka bir okulda görev yapmaya başladı. Ayrıca, soruşturma kapsamında okul Müdürü E.M. ve pansiyondan sorumlu yardımcısı S.Ö.’ye maaş kesme ve kınama cezası verildi.

Durumun ortaya çıkmasından sonra müdür yardımcısı S.Ö ise Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na verdiği ifadede kendisinin masum olduğunu ve okul müdürü tarafından kandırıldığını hatta okul müdürünün okulda “kral dairesi” kurduğunu iddia etti.

Fotoğrafların, Erdemir Anadolu Lisesi müdürü tarafından yaptırıldığı belirtilen “kral dairesini” göstermediği kesin olarak söylense de ortaya atılan diğer iddialar hakkındaki belirsizlikler halen sürüyor.

Editörün Hatırlatması: Okul müdürü ve okul müdür yardımcısı hakkındaki iddialar için görüşülen kişilerden cevap beklenmektedir.

Kaynaklar

Milliyet Gazetesi, Bodrum'da 500 bin dolarlık Titanic, 28 Mart 2017

Vatan Gazetesi, 500 bin dolarlık Titanik, 28 Mart 2017

Ensonhaber, Bodrum'da Türkiye'nin en pahalı odası inşa ediliyor, 28 Mart 2017

E & G Mobilya ile yapılan WhatsApp yazışması, 21 Eylül 2018

Golden Beach Otel ile yapılan telefon görüşmesi, 21 Eylül 2018

Goldenbeachbodrum, Foto galeri

Hürriyet Gazetesi, Lise müdürünün, okula 'kral dairesi' yaptırdığını iddia etti, 20 Eylül 2018

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Milliyet Gazetesi, Bodrum'da 500 bin dolarlık Titanic, 28 Mart 2017

Vatan Gazetesi, 500 bin dolarlık Titanik, 28 Mart 2017

Ensonhaber, Bodrum'da Türkiye'nin en pahalı odası inşa ediliyor, 28 Mart 2017

E & G Mobilya ile yapılan WhatsApp yazışması, 21 Eylül 2018

Golden Beach Otel ile yapılan telefon görüşmesi, 21 Eylül 2018

Goldenbeachbodrum, Foto galeri

Hürriyet Gazetesi, Lise müdürünün, okula 'kral dairesi' yaptırdığını iddia etti, 20 Eylül 2018