Fotoğraflar Binali Yıldırım’ın ‘Teşekkürler İstanbul’ afişlerinin yanına asılan İmamoğlu afişlerini mi gösteriyor?

İDDİA: Binali Yıldırım’ın “Teşekkürler İstanbul” afişlerinin yanındaki Ekrem İmamoğlu afişleri.    

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, Binali Yıldırım’ın “Teşekkürler İstanbul” afişinin yanındaki Ekrem İmamoğlu’nun “İstanbul da size teşekkür ediyor” afişini gösterdiği iddia edildi. Bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan fotoğraf 8 binden fazla beğeni aldı. Sosyal medyada pek çok kullanıcı afişlerin gerçek olup olmadığını sordu.

Ancak fotoğrafın Binali Yıldırım’ın “Teşekkürler İstanbul” afişinin yanındaki Ekrem İmamoğlu’nun afişini gösterdiği iddiası doğru değil. Ekrem İmamoğlu’nun afişi fotoğrafa sonradan eklenmiş. Parodi amaçlı montajlanan afiş fotoğraflarının orijinali, Reuters muhabiri Murad Sezer tarafından 1 Nisan 2019 tarihinde İstanbul’da çekildi.

Fotoğrafın orijinalinde Binali Yıldırım’ın teşekkür afişi var

Fotoğrafın orijinalinde ise üç pano boyunca Binali Yıldırım ve Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu afişlerin yer aldığı görülebiliyor.

Fotoğrafın orijinaline Reuters’ın internet sitesinde yer alan 7 Nisan 2019 tarihli haberden de ulaşmak mümkün. Görselin altında yazan bilgilere bakıldığında, fotoğrafın 1 Nisan 2019 tarihinde Reuters muhabiri Murad Sezer tarafından çekildiği görülebiliyor.

Sosyal medyada farklı montajlar da paylaşıldı

Sosyal medyada Ekrem İmamoğlu’nun olduğu iddia edilen “İstanbul da size teşekkür ediyor” afişlerinin farklı montajları da paylaşıldı.

Montajlanan fotoğraf

Fotoğrafın orijinali

CHP’li yetkililer de Teyit’e böyle bir afişin hazırlanmadığını belirtti.

Sonuç olarak, fotoğraf Binali Yıldırım’ın afişinin yanına asılan ve cevap niteliği taşıyan Ekrem İmamoğlu afişlerini göstermiyor. İmamoğlu afişi fotoğrafa sonradan eklenmiş. İlk olarak mizah amaçlı hazırlanan bu fotoğrafın yanlış bilgi türlerinden manipülasyon ve parodiye bir örnek olduğu söylenebilir.

Kaynaklar

Reuters, Fotoğrafın orjinalini içeren haber metni, 7 Nisan 2019

Haber16, Fotoğrafın orijinalini içeren haber, 3 Nisan 2019

CHP’li yetkililerle yapılan telefon görüşmesi, 9 Nisan 2019 / 18:30

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Reuters, Fotoğrafın orjinalini içeren haber metni, 7 Nisan 2019

Haber16, Fotoğrafın orijinalini içeren haber, 3 Nisan 2019

CHP’li yetkililerle yapılan telefon görüşmesi, 9 Nisan 2019 / 18:30