Fotoğraflar Ekrem İmamoğlu’nun İsrail Başbakanı ve bir grup hahamla yaptığı görüşmeleri göstermiyor

İDDİA: Fotoğraflar Ekrem İmamoğlu’nun İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve bir grup hahamla yaptığı görüşmeleri gösteriyor.    

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan iki ayrı fotoğrafın birinin Ekrem İmamoğlu’nun İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile el sıkıştığını, diğerininse İmamoğlu’nun bir grup hahamla görüştüğünü gösterdiği iddia edildi.

18 Mayıs 2019 tarihinde bir Facebook sayfasında 4 bin yedi yüzün üzerinde kişi tarafından paylaşılırken, yaklaşık 850 kişi tarafından beğenildi.

Ancak fotoğrafların ikisi de gerçeği yansıtmıyor. Ekrem İmamoğlu’nu hahamlarla görüşmede gösteren fotoğrafın orijinalinde Recep Tayyip Erdoğan bulunuyor. Orijinal fotoğraf 15 Mayıs 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İngiltere’de Neturei Karta Ortodoks Musevi Cemaati üyeleri ile yaptığı görüşme sırasında çekilmiş. Ekrem İmamoğlu fotoğrafa montaj yoluyla eklenmiş. Diğer fotoğrafta ise İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun montaj yoluyla fotoğrafa sonradan eklendiğini söylemek mümkün. Orjiinal fotoğrafta Benjamin Netanyahu yerine Muharrem İnce bulunuyor. Fotoğraf 9 Ocak 2019 tarihinde çekilmiş.

Hahamlarla görüşen kişi Erdoğan

Fotoğrafın orijinalini Google’ın tersine görsel arama özelliğini kullanarak, Anadolu Ajansı’nın (AA) fotoğraf arşivinde bulmak mümkün.


AA foto muhabiri Cem Öksüz tarafından 15 Mayıs 2018 tarihinde çekilen fotoğraf, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Neturei Karta Ortodoks Musevi Cemaati üyeleri ile İngiltere’de yaptığı görüşmeyi gösteriyor.

Fotoğrafın Ekrem İmamoğlu’nun bulunduğu haline bakıldığında, arkada bulunan Türk Bayrağı’ndaki Cumhurbaşkanlığı forsunu görmek mümkün.

İmamoğlu Muharrem İnce ile el sıkışıyor

Paylaşılan diğer fotoğrafta ise Ekrem İmamoğlu’nun İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile el sıkıştığı iddia edildi.

Bu fotoğrafın orjinaline de Anadolu Ajansı’nın fotoğraf arşivinden ulaşmak mümkün. 9 Ocak 2019 tarihinde AA foto muhabiri Ahmet Bolat tarafından çekilen fotoğraf, Muharrem İnce ile Ekrem İmamoğlu’nun görüşmesini gösteriyor.

İlk olarak parodi amaçlı paylaşıldı

İlk paylaşım Diriliş 2071 isimli Facebook sayfası tarafından yapılmıştı. Bu paylaşım parodi amaçlı olarak hazırlansa da sosyal medyada farklı hesaplar tarafından yaygınlaştı. Yorumlardan da parodi içeriğin gerçek sanıldığı anlaşılabiliyor. 

Sonuç olarak, Ekrem İmamoğlu’nu hahamlarla görüşürken ve İsrail Başbakanı ile el sıkışırken gösteren fotoğraflar gerçeği yansıtmıyor. Fotoğrafların ikisi de montajlanarak manipüle edilmiş. Hahamların olduğu fotoğrafın orjinalinde Ekrem İmamoğlu’nun yerinde Recep Tayyip Erdoğan bulunurken, diğer fotoğrafta ise Benjamin Netanyahu’nun yerinde Muharrem İnce bulunuyor. Montajlanan fotoğrafların yanlış bilgi türlerinden manipülasyona örnek oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Kaynaklar

Anadolu Images, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere'de, 15 Mayıs 2018 Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musevi Cemaati temsilcilerini kabul etti, 16 Mayıs 2018 Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Fors Anadolu Images, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 9 Ocak 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Anadolu Images, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere'de, 15 Mayıs 2018 Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musevi Cemaati temsilcilerini kabul etti, 16 Mayıs 2018 Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Fors Anadolu Images, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 9 Ocak 2019