Fotoğraflar İsrail’in son saldırılarını protesto eden Yahudiler’i mi gösteriyor?

İDDİA / Fotoğraf: İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına karşı tepki gösteren binlerce Yahudi ABD'de yolları kapatarak eylem yaptı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarla İsrail’in Filistinliler’e yönelik saldırılarına karşı duran binlerce Yahudi’nin Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yolları kapatarak eylem yaptığı iddia edildi.


Ancak fotoğrafların, Yahudiler’in İsrail’in Filistinliler’e son dönemde gerçekleştirdiği saldırılara karşı ABD’de eylem yaptığını gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraflar 2014 yılında farklı protestolarda çekilmiş.

İlk fotoğraf, 9 Mart 2014 tarihinde İsrail’in ultra-Ortodoks Yahudiler’in askere katılmasını zorunlu tutan yasa tasarısını sunmasına karşı gerçekleştirilen eylemden.

AP fotoğrafçısı Craig Ruttle tarafından çekilen fotoğrafın açıklamasında, binlerce ultra-Ortodoks Yahudi’nin 9 Mart 2014 tarihinde New York, Lower Manhattan’da toplandığını ve İsrail hükümetinin aşırı dinci vatandaşlarının orduya katılmasıyla ilgili çıkardığı yasa tasarısını protesto ettikleri ifade ediliyor.

2014 yılında düzenlenen eyleme ilişkin başka haberlere ve Getty Images’ta yer alan fotoğraflara ulaşmak mümkün.

Fotoğraf İsrail protestosundan ancak 2014 yılına ait

Paylaşımlarda kullanılan diğer fotoğraf ise 2014 yılında İsrail’in Filistin politikalarını eleştirmek için düzenlenen eylemden. Fotoğrafta, Netural Karta isimli ultra-Ortodoks Yahudi grubun üyelerinin 6 Temmuz 2014 tarihinde İsrail’in Filistin’deki varlığına tepki göstermek için gerçekleştirdiği protesto görülüyor. Getty Images’ta AFP fotoğrafçısı Ahmad Gharabli’nin çektiği fotoğrafı görmek mümkün.

İsrail’deki ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasına karşı eylemler gerçekleştirildi

14 Mayıs 2018 tarihinde Washington’da İsrail’deki ABD’nin Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması üzerine yüzün üzerinde Yahudi protesto gerçekleştirmişti. Protestocular, tüm Filistinliler ve İsrailliler için özgürlük istediklerini ifade etmişlerdi.

Ayrıca Jewish Voice for Peace isimli örgütün ABD’nin Seattle, Los Angeles gibi pek çok eyaletinde düzenlediği eylemlere ilişkin fotoğrafları da Facebook sayfalarında görülüyor.

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

AP, İsrail’in yasa tasarısını protesto edenlerin fotoğrafı, 9 Mart 2014

Boston Globe, İsrail’de aşırı dinci vatandaşların askere alınması için düzenlenen yasa tasarısı protestosu, 10 Mart 2014

Getty Images, New York’ta gerçekleşen İsrail’in yasa tasarısı protestona ait fotoğraflar, 9 Mart 2014

Al Jazeraa Türk, Yahudilerin İsrail protestosu haberi, 10 Temmuz 2014

Getty Images, İsrail’in Filistin’deki varlığına karşı düzenlenen protestolar, 6 Temmuz 2014

Jewish Voice for Peace, JVP örgütünün Facebook sayfasında yer alan eylem fotoğrafları, 21 Mayıs 2018