Fotoğraflar İstanbul Havalimanı’nda yaşanan çökmeyi mi gösteriyor?

İDDİA: Fotoğraflar İstanbul Havalimanı’nda yaşanan çökmeyi gösteriyor.    

YANLIŞ

Haberingobegi.com tarafından 19 Şubat 2019’da yapılan bir haberde kullanılan fotoğrafların, 3. havalimanı olarak da bilinen İstanbul Havalimanı’nda yaşanan çökmeyi gösterdiği iddia edildi. Haberde ayrıca uçuşların iptal edildiği de belirtildi.

Ancak fotoğrafların İstanbul Havalimanı’nda yaşanan bir çökmeyi gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraflar, 15 Şubat 2019’da İsrail’deki Ben Gurion Havalimanı’ndan Hong Kong’a gidecek olan Cathay Pacific Hava Yolları’na ait bir yolcu uçağının kalkış için hazırlanırken pistin betonuna gömüldüğü anları gösteriyor.

Olay İsrail’deki Ben Gurion Havalimanı’nda yaşandı

Airlive.net isimli internet sitesi tarafından 15 Şubat 2019’da yapılan bir haberde Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı’ndan havalanmak üzere olan Cathay Pacific Hava Yolları’na ait A350 tipi bir uçağın kalkıştan hemen önce asfalta gömüldüğü ifade ediliyor. Aynı haberde, İstanbul Havalimanı’ndan olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf da yer alıyor.

Buna ek olarak asfalta gömülen uçağın başka açıdan çekilen görüntüsünde de Ben Gurion Havalimanı yazan bir merdiven fark edilebiliyor.

İsrail’de yaşanan olay Aviation24 isimli internet sitesi tarafından da haberleştirilmiş. Haberde Hong Kong’a gidecek olan uçağın taksi yaparken asfalta sıkıştığı belirtiliyor. İnternet sitesinde yer alan bir fotoğraflarda yetkililerin asfalta sıkışan tekerlekleri incelediği görülebiliyor. Olayın yaşanmasının ardından ise uçuş iptal edilmiş.

Dünyadaki hava trafiğinin canlı olarak izlenebildiği Flightradar24 isimli internet sitesinde söz konusu uçuş hakkında bazı bilgilere rastlamak mümkün. Buna göre Airbus A350-941 tipi uçağın 15 Şubat 2019’da Ben Gurion Havalimanından kalkamadığı anlaşılıyor.

İstanbul Havalimanı’nda bilet satışları durdu mu?

Cumhuriyet, T24, Yeniçağ ve Milli Gazete tarafından yapılan haberlerde ise İstanbul Havalimanında bilet satışlarının durduğu da iddia edildi. Söz konusu haberlerde kaynak olarak ise Airport Haber isimli internet sitesi tarafından yapılan THY İstanbul Havalimanı uçuşları için satışları durdurdu mu?” başlıklı haber gösterildi.

Buna göre Airport Haber’de yer alan 18 Şubat 2019 tarihli yazıda, İstanbul Havalimanı’nda bilet satışlarının durduğu, 1 Mart 2019’dan sonra Ankara ve Lefkoşa için uygun uçuş bulunamadığı ifade ediliyor. Müşteri hizmetleriyle yapılan görüşmeyi de aktaran site uygun bilet için sadece Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarından uçuş satın alındığı bilgisini paylaşıyor.

Ancak THY’nin internet sitesinden yapılan kontrollerde İstanbul Havalimanı’ndan Ankara’ya Mart ayında uçuş olduğu fark edilebiliyor. Benzer şekilde Lefkoşa’ya da Mart ayında uçuş olduğu görünüyor.


teyit.org konu hakkında THY’nin müşteri hizmetleriyle de iletişime geçti ve Mart ayında İstanbul Havalimanı’ndan uçuş olduğu bilgisine ulaştı. Buna ek olarak İstanbul Havalimanı’nın işletme hakkına sahip İGA ile de görüşen teyit.org uçuşların durmadığı bilgisini elde etti.

teyit.org son olarak Airport Haber isimli internet sitesini de aradı. Site yetkilileri haberin yapıldığı tarihte sistemde uçuş görünmediğini, bunun üzerine ise müşteri hizmetlerini aradıklarını ve diğer havalimanlarına yönlendirildiklerini ifade etti.

Sonuç olarak fotoğrafların İstanbul Havalimanı’nda yaşanan çökmeyi gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraflar 15 Şubat 2019’da Ben Gurion Havalimanı’nda yaşanan bir kazaya ait. İstanbul Havalimanı’nda uçuşların durduğu bilgisi de doğru değil.

GÜNCELLEME: 20.02.2019 / 18.05

  • Airport Haber kaynak gösterilerek yazılan haberin tarihi 18 Şubat olarak değiştirildi.

Kaynaklar

Airlive.net, İsrail’de yaşanan olay ile ilgili haber, 15 Şubat 2019

Aviation24, Ben Gurion Havalimanı’nda yaşanan olay hakkındaki haber, 15 Şubat 2019

Flightradar24, Söz konusu uçuş hakkında bilgiler, 15 Şubat 2019

İGA ile yapılan telefon görüşmesi, 19 Şubat 2019

THY müşteri hizmetleriyle yapılan telefon görüşmesi, 19 Şubat 2019

Airport Haber ile yapılan telefon görüşmesi, 19 Şubat 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Airlive.net, İsrail’de yaşanan olay ile ilgili haber, 15 Şubat 2019

Aviation24, Ben Gurion Havalimanı’nda yaşanan olay hakkındaki haber, 15 Şubat 2019

Flightradar24, Söz konusu uçuş hakkında bilgiler, 15 Şubat 2019

İGA ile yapılan telefon görüşmesi, 19 Şubat 2019

THY müşteri hizmetleriyle yapılan telefon görüşmesi, 19 Şubat 2019

Airport Haber ile yapılan telefon görüşmesi, 19 Şubat 2019