Fotoğrafların Afrin’de TSK’ya ait tankların imha edildiğini gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Afrin Harekatı’nda saldırıya uğrayan TSK’ya ait tanklar.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan iki tank fotoğrafının Afrin’de saldırıya uğrayan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait tankları gösterdiği iddia edildi.


Ancak yanmaktayken fotoğraflanan söz konusu tankların Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olduğu ve Afrin’de çekildiği iddiaları doğru değil.

İddiada yer alan ve alevler içerisinde kaldığı görülen T72 model tankın fotoğrafı 2003 yılında fotoğrafçı Andy Cross tarafından Irak’ta çekilmişti. Getty Images’te yer alan fotoğrafın açıklamasında ABD’ye ait tankın Dicle Nehri yakınlarında saldırıya uğradığı ifade ediliyor.

İddiada yer alan diğer tank fotoğrafı ise Ekim 2015’te Yemen’de yakılan Suudi Arabistan’a ait bir tankı gösteriyor. Görüntü, Yemen’in Jizan kentinde çekilen fotoğrafa yer veren Mersad News Agency’nin haberinde yer alan diğer fotoğraflarla karşılaştırılabilir.

Ayrıca Ekim 2015’te Suudi Arabistan’a ait araçların ele geçirildiği ve yakıldığına dair videoları da YouTube’da bulmak mümkün.

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.