Fotoğrafların Beyrut patlamasından sonra çekildiği iddiası

İDDİA: Kolajda yer alan fotoğraflar Beyrut patlamasından sonra çekildi.

KARMA

DİKKAT: Hassas görüntü içerir. 

Sosyal medyada yer alan ve üç fotoğraf bir araya getirilerek oluşturulan bir kolaj, 4 Ağustos 2020 tarihinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşanan patlama ile ilişkilendirilerek paylaşıldı. Paylaşımlardan yalnız biri on binin üzerinde beğeni aldı.

Kolajda solda ve sağ üstte yer alan fotoğraf Beyrut’ta yaşanan patlamanın ardından ve güncel tarihli. Sağ altta yer alan fotoğraf ise 2006 yılında Afganistan’da çekilmiş.

Fotoğraflardan biri Afganistan’dan

Kolajda yer alan fotoğraflardan sağ altta bulunan görseli tersine arama yöntemiyle arattığımız zaman, 4 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşen Beyrut patlamasından çok daha önceki zamanlarda da internette dolaştığını görüyoruz. Fotoğraf aslında 2006 yılının 29 Temmuz tarihinde Afganistan’ın Kabil şehrinde Reuters muhabiri Ahmad Masood tarafından çekilmiş.

Reuters’ın fotoğraf arşivinde de Masood’un çektiği fotoğrafa ulaşmak mümkün. Açıklamada, fotoğrafta geri dönüşüm atıkları arasında bir şeyler ararken mola veren çocukların görüldüğü yazıyor. Yani fotoğrafın orijinalinde de bir patlama ertesi söz konusu değil. 

Aynı görsel daha önce hem yerel hem de yabancı yayınlarda, Yemen ile ilgili haberlerde de kullanılmış. Çocukların zayıflıkları sebebiyle, Yemen’de özellikle küçük yaştakileri vuran kıtlık içeriklerinin görsel ifadesinde tercih edilmiş. 

Diğer iki fotoğraf Beyrut’tan

Kolajda yer alan fotoğraflardan soldaki ise Beyrut patlaması sonrası yaralanmış bir çocuk ve beraberindekileri gösteriyor. AFP’den Ibrahim Amro’nun çektiği fotoğrafa gettyimages üzerinden de ulaşılabiliyor.

Sağ üstte yer alan fotoğraf da Beyrut’tan. AP’den Hassan Ammar’ın çektiği fotoğraf haber sitelerinin yanı sıra AP’nin görsel arşivinde de yer alıyor.

4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut’ta yaşanan patlama sonucunda 6 Ağustos 2020 itibariyle 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiği ve 4 binden fazla yaralı olduğu açıklandı. Ayrıca T.C Dışişleri Bakanlığı, patlamada altı Türk vatandaşının da yaralandığını duyurdu.

Sonuç itibariyle kolajda yer alan üç fotoğraftan ikisi Beyrut’tan ancak sağ altta yer alan görselin Beyrut’taki patlamayla ilişkisi yok. Fotoğraf Beyrut’la hatalı ilişkilendirilmiş.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Adobe Stock, Afghan girl holds her brother as they take a break from searching for items to recycle in Kabul, 29 Temmuz 2006

Reuters, An Afghan girl holds her brother as they take a break from searching for items to recycle in Kabul July 29, 2006. REUTERS/Ahmad Masood (AFGHANISTAN), 29 Temmuz 2006

France 24 English, Beirut explosions - Red Cross: Blast kills at least 100, injures thousands, 5 Ağustos 2020

Mevlüt Çavuşoğlu Resmi Twitter Hesabı, Patlamada yaralanan Türk vatandaşlarına ilişkin açıklama, 5 Ağustos 2020

Anadolu Ajansı, Beyrut Limanı'ndaki patlamada ölü sayısı 135'e yükseldi, 5 Ağustos 2020

NY Post, Death toll from Beirut blast reaches 100 but is expected to rise even further, 5 Ağustos 2020

ABS-CBN News, Those responsible for Beirut 'catastrophe' will 'pay price': PM, 5 Ağustos 2020

gettyimages, Lebanon-blast, 4 Ağustos 2020

Instagram, Hassan Ammar'ın paylaşımı, 5 Ağustos 2020

Artıgerçek, Lübnan'daki yıkımın tanığı: İç savaşta bile böyle patlama görmedim, 5 Ağustos 2020

AP Images, APtopix Lebanon Explosion, 4 Ağustos 2020