Fotoğrafların Doğu Türkistan’da işkenceye uğrayan Müslümanları gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Doğu Türkistan’da işkenceye uğrayan Müslümanlar.    

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafların, Çin tarafından Doğu Türkistan’da işkenceye uğrayan Müslümanları gösterdiği iddia edildi.

Sanatçı Bedirhan Gökçe’nin resmi hayran sayfası tarafından 9 Ocak 2019’da paylaşılan, elleri bağlı şekilde yerde yatan ve kollarını açan insanların olduğu fotoğraflar yaklaşık 2 bin kişi tarafından beğenildi.

Ancak, elleri bağlı şekilde yerde yatan ve kollarını açan bir adamın olduğu fotoğrafların Çin tarafından işkence yapılan Doğu Türkistanlı Müslümanları gösterdiği iddiası doğru değil. İşkenceye uğramış gözleri bağlı kişi, Falun Gong (Falun Dafa olarak da adlandırılıyor) isimli spiritüel bir kuruluşun üyesi. Diğer fotoğraf ise Çin’deki Hristiyan bir kiliseye mensup olan Cai Xiangdong isimli kişiye yapılan işkenceyi gösteriyor.  

Yerde yatan kişi Doğu Türkistanlı bir Müslüman değil

Sosyal medyada paylaşılan ve üç Çinli polisin işkence yaptığı bir kişiyi gösteren fotoğraf hakkında Falun Gong isimli kuruluşun internet sitesinde bazı bilgiler yer alıyor. Falun Gong öğretisine mensup kişilere Çin devleti tarafından uygulanan işkencelerin yer aldığı yazıda bir Hristiyan kilisesine mensup olan Cai Xiangdong isimli kişiye 2002 yılında işkence yapıldığı ifade ediliyor.

Cai Xiangdong isimli kişinin, Çin’in Henan bölgesindeki Kongzhuang polis karakolunda işkenceye maruz kaldığı da belirtiliyor. Bunlara ek olarak sitede işkence anına ait başka fotoğraflar da yer alıyor.

Fotoğrafların, ABD’de bulunan ve Çin’de meydana gelen din kaynaklı işkenceleri araştıran “Committee for Investigation on Persecution of Religion in China” isimli kuruluşun internet sitesinde de yer aldığını görmek mümkün.  

David Aikman tarafından 2003 yılında yazılan “Jesus in Beijing: How Christianity is Transforming and Changing the Global Balance of Power” isimli kitapta Xiangdong’un uğradığı işkenceden de söz ediliyor. Kişilere uygulanan işkencenin isminin ise “su işkencesi” olduğu belirtiliyor.

Gözü bağlı kişi Falun Gong mensubu

Bedirhan Gökçe’nin resmi hayran sayfası tarafından Doğu Türkistan’daki Müslümanları gösterdiği iddiasıyla paylaşılan ve gözleri bağlanmış bir başka kişiyi gösteren fotoğraf hakkında ise Falun Gong’un İngilizce sitesi minghui.org’da bazı bilgilere rastlanabiliyor.

5 Eylül 2008 tarihli yazıda, 45 yaşındaki Zheng Shoujun’un 1998 yılında Falun Gong’ öğretisini benimsediği 2000 yılında gerçeği açıklamak için gittiği Pekin’de tutuklandığı ifade ediliyor. Shoujun’un daha sonra Zhangshi Çalışma Kampı’na götürüldüğü ve burada işkenceye maruz kaldığı belirtiliyor.

Söz konusu yazıda, 2008 yılında hayatını kaybettiği anlaşılan Shoujun’un işkenceye uğradığı sırada çekilen diğer fotoğraflarına da ulaşılabiliyor. Fotoğraflarda Shoujun’un yüzü de açıkça görülebiliyor.2001 yılında kurulan ve dünyanın birçok ülkesinde yayın yapan NTD TV’de 5 Aralık 2008 tarihli bir haberde Falun Gong mensubu Zheng Shoujun’un işkenceler sonucunda hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

Bedirhan Gökçe’nin resmi hayran sayfası tarafından paylaşılan fotoğrafların arasında bulunan ve Kur’an-ı Kerimleri gösteren fotoğraf ise daha önce teyit.org tarafından araştırılmış ve fotoğrafın Fas’ta çekildiği anlaşılmıştı.

Sandalyeye bağlanmış ve yüzüne ayakkabı bağlanan bir kişinin olduğu fotoğraf ise uzun süredir internette mizahi paylaşımlar için kullanılıyor. Fotoğrafın Doğu Türkistan’dan olduğuna dair bir kanıt ise yok.

Falun Gong 1999 yılında Çin’de yasaklandı

İlk kez 1992 yılında Li Hongzhi tarafından açıklanan Falun Gong, Buda okuluna bağlı kişisel gelişim uygulaması olarak kendisini tanımlamakta. Uygulamanın temelinde evrenin en yüksek nitelikleri olduğu belirtilen “Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü”nün yer aldığı ifade ediliyor.

Öğretinin kurucusu Li Hongzhi 1998 yılında ABD’ye göç etti. Çin Hükümeti ise öğretinin tehlike oluşturduğunu ileri sürerek 22 Temmuz 1999’da aldığı kararla Falun Gong’u yasakladı. Bu yasağın ardından Falun Gong özellikle ABD’de popüler hale geldi. Çinli yetkililer ise 2009’da yaptıkları açıklamada ülkede Falun Gong’un yasaklanması sürecinin başarıyla sonuçlandığını ifade etti.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Minghui.org, Çin’deki polis işkenceleri hakkındaki yazı, 21 Mart 2013

China21.org, Cai Xiangdong’a yapılan işkence hakkındaki haber, 2003

David Aikman, Jesus in Beijing: How Christianity is Transforming and Changing the Global Balance of Power, 2003

Minghui.org, Falun Dafa üyesi Zheng Shoujun’a uygulanan işkenceye dair haber, 5 Eylül 2008

YouTube, Zheng Shoujun hakkında NTD Tv tarafından yapılan haber, 5 Aralık 2008

teyit.org, Fotoğrafın Çin’de Müslümanların evlerinden toplatılan Kur’an-ı Kerim’leri gösterdiği iddiası, 28 Aralık 2018

Falundafa.org, Falun Dafa’nın kısa tanıtımı

Meryem Abdülkerim, Çin’de Yasaklanan Kült: Falun Gong Üzerine, Dini Araştırmalar, Cilt 8, Sayı 23

China-embassy.org, Falun Gong hakkındaki duyuru

New York Times, Balun Dafa’nın Çin’den Amerika’ya uzanan yolculuğu, 29 Ekim 1999

BBC News, Çinli yetkililer Falun Gong yasağının başarılı olduğunu açıkladı, 22 Temmuz 2009