Fotoğrafların dünyada bir tane kalan nesli tükenmiş siyah aslanı gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Dünyada bir tane kalan nesli tükenmiş siyah aslan.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların dünya üzerinde bir tane kalmış ve nesli tükenmiş olan siyah aslanı gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta “Tuhaf Bilgiler” isimli sayfa tarafından paylaşılan fotoğraflar 156 kez paylaşıldı ve 459 beğeni aldı. İddia görsel aynı zamanda “Haberler.com” isimli Facebook sayfası tarafından da paylaşıldı ve 128 paylaşım ile 2 bin beğeni aldı.

Fakat fotoğrafların nesli tükenmiş olan siyah aslanı gösterdiği iddiası doğru değil. Siyah aslanları gösteren fotoğraflar montajlanarak hazırlanmış. Fotoğrafların orijinalinde aslanların siyah değil sarı renkte olduğu görülebiliyor. Fotoğrafları montajlayan kişi, fotoğrafları paylaştığı DevintArt hesabında görsellerin montajlandığını “Hep siyah aslan görmek istemişimdir” ifadeleriyle belirtiyor.

Fotoğraflar montajlanarak hazırlanmış

İddia görselde kullanılan ilk fotoğraf montajlanarak hazırlanmış. Fotoğrafın orijinali bir stok fotoğraf ve aslanın siyah değil sarı olduğu görülebiliyor.

İddia paylaşımlarda bulunan ikinci siyah aslan fotoğrafı da  “pavoldvorsky”  isimli DeviantArt kullanıcısı tarafından montajlanarak hazırlanmış ve 2012 yılında siteye yüklenmiş. Bu fotoğraf paylaşımının altında montajları hazırlayan kişinin “Her zaman bir siyah aslan görmek istemişimdir” yazdığı görülebiliyor. Kullanıcı bu fotoğrafın altında da kullandığı orijinal aslan fotoğrafının linkini paylaşıyor.

Kaynak: DeviantArt

Fotoğrafın orijinali “Dennis Painting” isimli bir kullanıcı tarafından 7 Şubat 2011 yılında çekilmiş ve Flickr hesabından paylaşılmış. Fotoğrafın orijinalinde aslanın siyah değil beyaz olduğu görülebiliyor.

Kaynak: Flickr

Söz konusu iddia görselde kullanılan siyah aslan fotoğrafları dışında başka görseller de internette yayıldı. Başka bir siyah aslan fotoğrafı da 2012 yılında “pavoldvorsky” isimli kullanıcı tarafından DeviantArt hesabına yüklenmiş. Fotoğrafı yükleyen kişinin paylaşımın altına “Hiçbir zaman siyah aslan fotoğrafının popüler olacağını söylemedim fakat birçok kişi duvar kağıdı olarak siyah aslan fotoğrafı istiyor, ben de yaptım.” yazdığı görülebiliyor. Ayrıca kullandığı fotoğrafın orijinalinin linkini de paylaşıyor.

Kaynak: DeviantArt

Fotoğrafın orijinali ise bir stok fotoğraf ve aslanın sarı renkte olduğu görülebiliyor.

Farklı hayvan türleriyle ilgili videolar yayımlayan “Animal Wire” isimli bir YouTube kanalının siyah aslanın gerçek olmadığına dair videosuna da ulaşılabiliyor.

Bir teyit sitesi olan Snopes’un da konuyla ilgili analizine ulaşmak mümkün.

İngilizce’de siyah aslan anlamına gelen “black lion” literatürde kullanılıyor. Fakat kast edilen, montajlanmış fotoğraflarda olduğu gibi tüyleri bütünüyle siyah olan aslanlar değil. “Black Lion” türü yelelerindeki tüylerin bir kısmı siyah olduğu için siyah aslan olarak adlandırılıyor.

Bu aslanların ismi “black maned ethiopian lion” yani “siyah yeleli Etiyopya aslanı” olarak da geçiyor. National Geographic’in konuyla ilgili yazısında siyah yeleli Etiyopya aslanlarının çok nadir bulunduğu ve 2016 yılında yapılan araştırmada dünyada sadece 50 tane kaldığı belirtiliyor. 2015 yılında yayımlanan Kenya’dan bir haber kanalının haberine göre de Etiyopyalı siyah aslanlar yaşam alanlarını kaybetmeleri sebebiyle nesli tükenme tehlikesi altında.

Sonuç olarak, fotoğrafların nesli tükenmiş ve dünya üzerinde tek kalan siyah aslanı gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraflar bir DeviantArt kullanıcısı tarafından montajlanarak hazırlanmış.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

DeviantArt, Pavolvorsky isimli kullanıcıya ait profil

DeviantArt, montajlanarak hazırlanmış siyah arslan fotoğrafı, 2012

DeviantArt, montajlanarak hazırlanmış siyah arslan fotoğrafı, Mart 2012

Flickr, siyah arslan fotoğrafının orijinali, 7 Şubat 2011

YouTube, Animal Wire’ın fotoğraflardaki siyah arslanların gerçek olmadığına dair videosu, 3 Temmuz 2013

Snopes, fotoğraflardaki siyah arslanların gerçek olmadığına dair doğrulama analizi, 18 Temmuz 2012

National Geographic, nadir görülen siyah yeleli etiyopya aslanı ile ilgili yazı, 8 Şubat 2017

YouTube, KTN News Kenya’nın siyah yeleli Etiyopya aslanları ile ilgili haberi,15 Mart 2015