Fotoğrafların Ordu’da yaşanan sel felaketinden sonra çöken yolları gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Ordu’da yaşanan sel felaketinden sonra çöken otoyol.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların, Ordu’da yoğun yağışlar neticesinde 8 Ağustos 2018’de yaşanan sel felaketinde çöken bir yolu gösterdiği iddia edildi.

Karikateist isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen fotoğraf kısa sürede yaklaşık 3 binden fazla kişi tarafından paylaşıldı ve 4 bine yakın kişi tarafından beğenildi.

Çöken yol fotoğrafı Ordu’dan olduğu iddiasıyla farklı açılardan çekilmiş versiyonlarıyla birlikte T24 gibi haber sitelerinin Twitter hesapları ile Sinan Oğan ve Alper Taş gibi siyasetçilerin Twitter hesaplarında da paylaşıldı.


Fotoğraf 2012 yılında Artvin’de çöken yolu gösteriyor

Ancak fotoğrafların, Ordu’da yaşanan selden sonra çöken otoyolu gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraflar, 2012 yılında Artvin’in Hopa ilçesinde deniz dalgalarının istinat duvarını yıkması sonucu Karadeniz sahil yolunda meydana gelen çökmeyi gösteriyor.

CNN Türk tarafından yapılan 31 Ocak 2012 tarihli bir haberde söz konusu fotoğraflara ulaşılabiliyor. Haberde Hopa’da gerçekleşen olaydan sonra yaşanan çöküğün diğer fotoğraflarına da rastlanabiliyor.

Söz konusu fotoğrafların yine aynı tarihli bir haberde Hürriyet Gazetesi tarafından da kullanıldığını söylemek mümkün.

Hopa’da yaşanan olayın NTV tarafından haberleştirilen görüntülerine de ulaşılabiliyor. Görüntülerde söz konusu yol net olarak görülebiliyor.  

Ordu’da sel, yaralılar var

Ordu’da çok sayıda ilçeyi vuran sel köprülerin yıkılmasına sebep olurken, afet nedeniyle yaralananlar olduğuna dair de bilgiler gelmeye devam ediyor.

Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen fotoğraflardan afetin büyüklüğünü görmek mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

KAYNAKLAR

CNN Türk, Hopa yolu çöktü, 31 Ocak 2012

Hürriyet, Yine çöktü, 31 Ocak 2012

NTV, Karadeniz sahil yolu çöktü, 31 Ocak 212

NTV, Dalgalar yolu çökertti, 31 Ocak 2012

YouTube, Karadeniz sahil yolu yine çöktü, 1 Şubat 2012

Diken, Ordu’da sel baskınları: Yaralılar var, köprüler yıkıldı, yollar çöktü, 8 Ağustos 2018

DHA, Sağanak yağış hayatı felç etti! Köprüler yıkıldı, sokaklar göle döndü, 8 Ağustos 2018