Fotoğrafların Türkiye’deki yapıları gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğrafların Türkiye'deki yapıları gösterdiği iddiası.

KARMA

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide yer alan fotoğraftaki avize ve mimari yapıların Türkiye’de bulunduğu iddia edildi. Paylaşıma göre en baştaki avize “kaçak sarayda” (Cumhurbaşkanlığı külliyesi) yer alıyor, ortadaki yapı Maliye Bakanlığı’nın yeni binası ve son görsel ise Esenler Camisi ile minaresini gösteriyor. 

Bir kullanıcı tarafından 11 Haziran 2020’de Twitter’da paylaşılan görsel yaklaşık 2 bin 500 kişi tarafından beğenildi. Bahsi geçen kolaj daha önceki yıllarda da sosyal medyada paylaşılmış.

Ancak avizenin külliyede yer aldığı iddiası doğru değil. Fallus biçimindeki avize ilginç tasarımlar yapan bir firmanın kataloğunda yer alıyor. Maliye Bakanlığı’nın yeni binası olarak gösterilen ortadaki yapı ise Çin’deki People’s Daily gazetesinin binası. Esenler Camii ise Türkiye’de. 

Avize Türkiye’den değil

İnternette yapılan aramada Türkiye’den olduğu iddiasıyla paylaşılan avizenin Hollanda merkezli Rock & Royal isimli bir firma tarafından yapıldığı bilgisine ulaşmak mümkün. Kişiselleştirilmiş lüks ürünler tasarlayan bu firma 2005 yılından itibaren benzer ürünler üretmiş. Sanatçı Hans van Bentem şimdiye kadar birçok farklı tasarıma sahip avize tasarlamış.

Rock & Royal’ın internet sitesi artık hizmet vermese de Wayback Machine aracılığıyla ürünlerin bulunduğu sayfaya erişilebiliyor. Birçok farklı model arasında “Dick” olarak adlandırılan fallik tasarım da görülebiliyor

Fallus biçimli avize bir internet efsanesi haline gelmiş ve sayısız capste kullanılmış. Daha önce avizenin Beyaz Saray’da kullanıldığına dair mizahi paylaşımlar da yapılmış

Ortadaki bina Çin’de

Maliye Bakanlığı yeni binası olarak sunulan ortadaki yapı ise Çin Komünist Partisi’nin yayın organı olan People’s Daily isimli gazetenin yeni ofisinin inşaat halini gösteriyor. Gazetenin yeni binası 2013 yılında inşaat halindeyken, biçimi yüzünden dünyaca üne kavuşmuş. The Guardian’da yer alan 10 Mayıs 2013 tarihli bir haberde binanın fallikliğine işaret ediliyor

Getty Images’de yer alan fotoğraflarda da binanın 2013 yılındaki halini görmek mümkün. 15 Mayıs 2013’te Mark Ralston tarafından çekilen bir fotoğrafta Pekin’deki yapı net olarak görülebiliyor

2013 yılında kulenin baş mimarı Zhou Qi da inşaat halinde bulunan yapıyı arkasına alarak poz vermiş. Bina tamamlandıktan sonra tartışılan görüntüsünü kaybetmiş.

Son yapı Türkiye’den 

Paylaşımda yer alan son yapı ise İstanbul Esenler Otogarı’nda bulunan Cumhuriyet Camisi’ni gösteriyor. Google Haritalar’da yer alan bir fotoğrafta cami net olarak görülebiliyor. Buna ek olarak Google Sokak Görünümleri aracılığıyla caminin bir bölümünü izlemek de mümkün.

İnsan cinsel organlarından esinlenen ve fallik mimari olarak nitelenen akım eski dönemlere kadar uzanıyor. Bu yapılar hep ilgi çekici bulundu. Fransız mimar Claude Nicolas Ledoux’un, 1773’te tasarladığı ve zevk evi (House of Pleasure) adını verdiği yapı, bu akımın iyi örneklerinden.

Sonuç olarak gönderide yer alan alan ilk iki görselin Türkiye ile alakası yok. Bu görseller yanlış bilginin türlerinden hatalı ilişkilendirme olarak nitelenebilir. Son görsel ise Esenler’de bulunan Cumhuriyet Camisi’ne ait. 

Kaynaklar

Rock & Royal, Avizenin bulunduğu site, 2008

Twitter, Avize hakkındaki bir diğer şaka, 1 Kasım 2018

Google Maps, Çin’deki gazetenin merkez binası

Getty Images, Bina inşaat halindeyken çekilen fotoğraf, 15 Mayıs 2013

Google Maps, Esenler Cumhuriyet Camii

Google Street View, Esenler Otogarı

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Rock & Royal, Avizenin bulunduğu site, 2008

Twitter, Avize hakkındaki bir diğer şaka, 1 Kasım 2018

Google Maps, Çin’deki gazetenin merkez binası

Getty Images, Bina inşaat halindeyken çekilen fotoğraf, 15 Mayıs 2013

Google Maps, Esenler Cumhuriyet Camii

Google Street View, Esenler Otogarı